Czym to jest konwerter mediów światłowodowych?
Aby pokonać ograniczenia przepustowości i odległości transmisji tradycyjnych kabli sieciowych, konieczna jest zmiana medium transmisyjnego na włókna światłowodowe. Wygodnym i prostym rozwiązaniem do przejścia z tradycyjnych miedzianych kabli sieciowych na światłowód jest media konwerter światłowodowy, który umożliwia połączenie dwóch różnych typów mediów.
Światłowodowy konwerter mediów przekształca sygnał elektryczny na sygnał światłowodowy (optyczny) i odwrotnie. Jest urządzeniem, które pozwala w prosty sposób wprowadzić światłowód do Twojej sieci LAN. Przykładem może być np. uniwersalny konwerter światłowodowy LO-MC-1000DMS od LightOptics, który konwertuje sygnał elektryczny 10/100/1000 Mbs na sygnał optyczny. Jest on prosty w instalacji, gdyż nie wymaga wstępnej konfiguracji. Samodzielnie na początkowym etapie pracy ustala możliwie najwyższą prędkość działania. Zastosowany w konwerterze wolny slot SFP pozwoli Ci przejść ze skrętki miedzianej na dowolny światłowód: wielomodowy, jednomodowy, BiDi (jednomodowy, jednowłóknowy). Jeśli chcesz zmienić prędkość transmisji optycznej, konwerter światłowodowy firmy LightOptics LO-MC-1000DMS da Ci taką możliwość. Wystarczy skorzystać z DIP switcha wbudowanego w tylnej części obudowy i zmienić dźwignię nr 4 na ON, jeśli chcesz mieć 100 Mbs, lub na OFF, jeśli chcesz mieć 1000 Mbs.
A co w sytuacji, w której mamy do czynienia z transmisją 10 Gbs? Analogiczny media konwerter do zmiany sygnału elektrycznego na światłowodowy występuje również w wersji 10 Gbs, np. LO-MC-10G-TSP. Konwerter mediów 10 Gbs świetnie sprawdzi się w sytuacji, w której z jednej strony linku masz w przełączniku port SFP+ 10G, a z drugiej już tylko porty RJ45, dzięki niemu w prosty sposób zmienisz medium transmisyjne z miedzi (RJ45) na światłowód i uruchomisz link, na którego końcach znajdują się inne typy interfejsów o tej samej przepływności (w tym wypadku 10 Gbs).
Konwerter światłowodowy
Istnieją także konwertery mediów, które konwertują sygnał ze światłowodu na światłowód. Ten typ konwerterów światłowodowych przydaje się nie tylko do zmiany medium transmisyjnego, ale również do wydłużenia zasięgu sieci światłowodowej. Najciekawszą wersją tego typu media konwertera będzie urządzenie z dwoma wolnymi slotami SFP lub SFP+, ponieważ pozwala na dużą dowolność w zmianie medium światłowodowego, np.:
- konwersja pomiędzy włóknami światłowodowymi wielomodowymi i jednomodowymi oraz odwrotnie,
- oszczędność włókien światłowodowych − przejście z transmisji po dwóch włóknach na transmisję po jednym włóknie (BiDi),
- zregenerowanie sygnału i wydłużenie zasięgu nawet do 120 km dla transmisji 1 Gbs (z wykorzystaniem konwertera SFP na SFP oraz modułu optycznego typu SFP ZX o zasięgu 120 km) lub do 80 km (stosując konwerter SFP+ na SFP+ oraz moduł optyczny SFP+ 10G ZR o zasięgu 80 km),
- zmiana typu transmisji z CWDM-owej na standardową (tzw. szarą) i odwrotnie.
Media konwerter PoE – konwersja + zasilanie dla podpiętego urządzenia
Kolejnym ciekawym typem konwertera jest konwerter światłowodowy 1Gb PoE ze wsparciem standardu IEEE802.3af oraz IEEE802.3at zapewniający jednoczesne zasilanie sprzętu sieciowego poprzez standardową skrętkę oraz przesył danych. Dzięki temu urządzeniu zapewniasz łączność i zasilanie dla takich urządzeń, jak np. kamera sieciowa IP, punkt dostępowy sieci Wi-Fi, telefon VoIP czy drukarka sieciowa. Wystarczy, że będą one również wspierały standard PoE. Jest to szczególnie przydatna funkcjonalność w sytuacji, w której urządzenia, z którymi chcesz się komunikować, znajdują się poza zasięgiem standardowej sieci LAN (powyżej 100 m) oraz w miejscu bez dostępu do źródła zasilania.