Słuchawki z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos i DTS:X – jak to działa

Technologia dźwięku przeniosła się na zdecydowanie wyższy poziom. Rzecz dostrzegalna dla każdego. Każdy docenia nowe możliwości – niezależnie od tego, czy mowa jest o kinie, czy też słuchawkach. Biorąc pod uwagę te ostatnie, dużą popularnością cieszą się słuchawki z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos i DTS:X. Modele oparte na technologii, która po raz pierwszy pojawiła się w 1996 roku.

DTS: X- ogólnie

Mówiąc o tej technologii, należy cofnąć się 27 lat do tyłu, kiedy to świat po raz pierwszy usłyszał o Digital Theatre Systems (DTS). Technologia, która oparta była na kanałach w systemie 5.1, bardzo zmieniła się na przestrzeni lat. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ twórcy dążą do tego, aby odbiorcom zaoferować jeszcze większe możliwości.

System 5.1 to dwa głośniki przednie, dwa tylne, głośnik centralny i subwoofer. Z czym w takim razie ma się do czynienia w przypadku DTS:X? To możliwość, która pozwala na zapewnienie jeszcze lepszych odczuć audiowizualnych. Dowodem na to są m.in słuchawki Beyerdynamic DT 990 Edition 600 ohm, gdzie taka technologia została zastosowana.

DTS:X to dźwięk 3D oparty na obiektach. To zakodowanie w systemach Dolby TrueHD. Możliwości, dzięki czemu słuchanie muzyki stanie się zdecydowanie większą przyjemnością.

Na czym opiera się zasada działania słuchawek z DTS:X?

Aby wyjaśnić na czym polega fenomen tej technologii, należy za przykład wziąć tradycyjny model słuchawek. Otóż przy nich dźwięk mógł być słyszalny tylko z dwóch perspektyw – przed człowiekiem i za nim. Trzeba jednak dodać do tego ten fakt, że wszystko uzależnione jest od tego, z jakim dźwiękiem dokładnie ma się do czynienia.

DTS:X zapewnia cały czas jedną, wysokość jakość dźwięku. Różnica polega na tym, że nie trzeba tak mocno wsłuchiwać się w ten dźwięk, ponieważ wciąż słyszalny jest on na równi. Za każdym razem można liczyć na odpowiednie dopasowanie głośności – w szczególności wtedy, jeżeli ktoś ogląda film na słuchawkach.

Trzeba również dodać to, że zaletą tego jest dźwięk przestrzenny. Jest to dostrzegalne, jeżeli chodzi o różne miejsca w przestrzeni pionowej.

Elastyczność dopasowana do potrzeb każdego użytkownika

Osoby, jakie odpowiedzialne są za dopracowanie takich technologii, jakie wykorzystuje się nie tylko w słuchawkach, ale w szczególności, jeżeli chodzi o kina, zgodnie twierdzą, że oto propozycja, która jest elastyczna. Możliwa do dopasowania dla każdego użytkownika. Co więcej, istnieje możliwość dopasowania wielu produktów, jakie są wzajemnie kompatybilne. Efekty dźwiękowe będą w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy liczą na stworzenie kina z prawdziwego zdarzenia, w warunkach domowych.

Dolby Atmos i DTS:X to dwie technologie, jakie wzajemnie się przenikają. Jest to najkorzystniejsza alternatywa. Nie ma co doszukiwać się tego, co jest lepsze. Obydwie mają swoich zwolenników, jak również przeciwników. Słuchawki z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos i DTS:X będą na pewno w stanie zadowolić obydwie grupy miłośników dobrego dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *