Kolumny głośnikowe z wbudowanym wzmacniaczem czy bez? Co jest lepsze?

Szeroka gama produktów o zróżnicowanych technologiach i ulepszeniach – tak można powiedzieć o dobrym sprzęcie audio dostępnym na naszym rynku. Z pewnością każdy może wybrać coś dla siebie. Między innymi dobre kolumny głośnikowe z wbudowanym wzmacniaczem i takie, które wzmacniacza nie mają. Które z nich są lepsze do użytku domowego?

Kolumny głośnikowe ze wzmacniaczem

Taki sprzęt audio nazywa się kolumnami aktywnymi. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim wspomniany wbudowany wzmacniacz. Takie głośniki nie wymagają podłączania zewnętrznego sprzętu wzmacniającego i są gotowe do bezpośredniego podłączenia źródła dźwięku (odtwarzacza CD, gramofonu, komputera, tunera etc.).

Cechy kolumn z wbudowanym wzmacniaczem

Warto wskazać kilka wspólnych elementów kolumn aktywnych:

  • posiadają wbudowane głośniki, które odtwarzają tony niskie, średnie i wysokie, a liczba głośników może być różna, w zależności od wybranego typu kolumny;
  • wbudowany wzmacniacz dostarcza do głośników określoną moc, dzięki temu wydobywa dźwięki naturalne i pozbawione zniekształconych tonów (moc wzmacniaczy jest dokładnie dobrana pod kątem przetworników)
  • kolumny z wbudowanym wzmacniaczem wyposażone są najczęściej w dodatkową ochronę (posiadają zabezpieczenie, które chroni kolumny przed przegrzaniem lub przeciążeniem).

Kolumny głośnikowe bez wzmacniacza

Takie głośniki to kolumny pasywne. Nie mają wbudowanego wzmacniacza, a to oznacza, że kolumny podłącza się do zewnętrznego urządzenia wzmacniającego. Czy kolumna głośnikowa traci w tym przypadku na jakości? Absolutnie nie! Eksperci są zgodni – zarówno kolumny aktywne, jak i pasywne, mogą zapewnić czystość i naturalność brzmienia.


Cechy kolumn pasywnych, czyli tych bez wzmacniacza:

  • podobnie jak w przypadku kolumn aktywnych, mogą emitować tony niskie, wysokie i średnie;
  • nie posiadają wzmacniacza, a w celu doprowadzenia energii elektrycznej do głośników konieczne jest podłączenie zewnętrznego urządzenia;
  • charakteryzują się konkretną impedancją, którą należy skonfrontować z mocą wzmacniacza dla tej wartości.

Wybór między kolumnami głośnikowymi z wbudowanym wzmacniaczem i bez

Na który rodzaj kolumn głośnikowych się zdecydować? W dobrych sklepach i salonach audio wybór kolumn aktywnych i pasywnych jest szeroki. Tych drugich zwykle w ofertach spotyka się nieco więcej. Dlaczego? Brak wbudowanego wzmacniacza w kolumnach to szersze możliwości uzyskania kombinacji dokładnie takich parametrów sprzętu, jakich się oczekuje. Kolumny bez wbudowanego wzmacniacza wybierają częściej bardziej wtajemniczeni miłośnicy doskonałego brzmienia. Kolumny aktywne z kolei częściej kupują osoby początkujące lub poszukujące kompaktowych rozwiązań sprzętu audio do domu.

Warto podkreślić, że kupując kolumny pasywne i dobierając do nich wzmacniacz, dobrze jest dopasować określone parametry. Wysoka impedancja znamionowa, jaką charakteryzują się kolumny, oznacza niską podatność na zakłócenia i dobrą redukcję szumów. Takie urządzenia można łączyć z nieco słabszym wzmacniaczem.

Zakup pierwszych kolumn głośnikowych do domu często sprowadza się do wyboru głośników z wbudowanym wzmacniaczem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać możliwości i zalety kolumn głośnikowych bez wbudowanego wzmacniacza! Jeśli szukasz dobrego sprzętu audio, który można samodzielnie wysterować i precyzyjnie dopasować do swoich preferencji, to pomyśl nad wyborem kolumn pasywnych. Najlepiej poproś o pomoc specjalistów z najlepszego sklepu audio!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *