Jak napisać skuteczny tekst SEO?

Treści dobrze zoptymalizowane pod SEO są dzisiaj kluczowym elementem każdej skutecznej kampanii marketingu internetowego. Wiele osób zastanawia się, jak napisać skuteczny tekst SEO. Agencji copywriterskich, freelancerów itp. jest w sieci mnóstwo. Jednak niewielka grupa rozumie i wie, jak powinny wyglądać dobre treści do pozycjonowania! Pisanie tekstów SEO to duże wyzwanie! Na co zwracać uwagę przygotowując teksty na strony www?

Jakie teksty pisze się do SEO

Skrót SEO, czyli Search Engine Optimization, to zbiorcze określenie na formy optymalizacji stron internetowych. Optymalizacja SEO ma na celu zwiększenie widoczności witryny w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Poprawienie parametrów strony internetowej dla wyszukiwarki można robić za pomocą zmiany struktury strony, przyspieszania jej działania, czy właśnie pisania treści.

Pisanie tekstów SEO polega na produkcji treści wypełniających strony internetowe i przeznaczonych do publikacji poza stroną www. Wśród najczęściej spotykanych, i najczęściej zamawianych, wyróżniamy:

  • treści na strony www i do sklepów internetowych, które są na karcie home, w zakładkach, podstronach kategorii, podkategorii etc.;
  • teksty do bloga, poradnika lub aktualności;
  • opisy do kart z produktami w sklepach internetowych;
  • teksty sponsorowane publikowane w serwisach, miejscach zewnętrznych.

Warto podkreślić, że każdy skuteczny tekst SEO musi zostać napisany zgodnie z zasadami sztuki optymalizacji pod pozycjonowanie. Skuteczny, czyli zwiększający widoczność witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania! 

O czym warto pamiętać podczas przygotowywania tekstów pozycjonujących, które przyciągną nowych użytkowników, klientów i algorytmy wyszukiwarki?

Słowa kluczowe w skutecznym tekście SEO

Badanie i wybór odpowiednich słów (fraz) kluczowych to pierwszy etap, który poprzedza pisanie tekstów na strony internetowe. Frazy kluczowe są zapytaniami, jakie potencjalni odbiorcy wpisują do wyszukiwarki, żeby znaleźć informacje, produkty lub usługi związane z daną tematyką. Mogą być zarówno krótkimi hasłami, jak i przyjmować formę pytań lub tzw. fraz długiego ogona (frazy kluczowe złożone z co najmniej kilku słów).

Przed rozpoczęciem pisania tekstów na stronę www:

  • za pomocą odpowiednich narzędzi trzeba wygenerować listę fraz kluczowych, powinny pasować do oferty i być popularne w statystykach zapytań;
  • wybiera się te słowa, które mają się wypozycjonować, z uwzględnieniem synonimów, odmian przez przypadki i rodzaje, wyrazów bliskoznacznych;
  • listę z frazami kluczowymi warto ułożyć alfabetycznie i w drugim arkuszu – według liczby wyszukiwań
  • trzeba opracować strukturę i konspekt do treści – tytuły, nagłówki, śródtytuły, zawartość do akapitów. 

Fraz kluczowych nie wybiera się raz i na zawsze! Trzeba monitorować ruch i sprawdzać popularność określonych fraz w danych momentach roku, sezonowo, w zależności od branży itp. 

Jak napisać wartościowe treści SEO

Jeśli są już frazy kluczowe i konspekt, to można skupić się na produkcji merytorycznych, jakościowych i wiarygodnych treści. Profesjonalne teksty SEO do strony www muszą być przyjazne nie tylko dla algorytmów wyszukiwarki, ale przede wszystkim dla żywych użytkowników! Treść wysokiej jakości przyciąga uwagę czytelników i zachęca do interakcji.

Angażujące teksty na stronę powinny wyróżniać się oryginalnością – algorytmy wyszukiwarek faworyzują autorski i ciekawy content. Każdy tekst SEO powinien dostarczać nowych informacji, refleksji i odpowiadać na potrzeby użytkownika. Jeśli potencjalni klienci zadają określone pytania dotyczące branży, firmy, usług czy produktów, to warto wykorzystać to właśnie w przygotowaniu ciekawego contentu!

Formatowanie treści w skutecznych tekstach SEO

Zanim teksty SEO znajdą się na stronie www, to warto zwrócić uwagę na konstrukcję treści i formatowanie. Wszystko powinno być przejrzyste, czytelne oraz przyjemne dla oka. Użytkownicy i algorytmy docenią treści SEO łatwe do przyswojenia także wizualnie! W tym wypadku ściany nudnego, jednolitego tekstu SEO się nie sprawdzą. Im krótsze i lepiej podzielone akapity, tym lepiej dla pozycjonowania witryny!

Poprawne pisanie tekstów na strony www polega na wplataniu w ich strukturę nagłówków, wypunktowań, a także na dobrym planowaniu sekcji. Istotne jest też boldowanie ważnych fragmentów, stosowanie częściej strony czynnej niż biernej, unikanie bardzo długich, wielokrotnie złożonych zdań. Dla atrakcyjniejszego odbioru treści przez algorytmy wyszukiwarki i użytkowników przydają się też grafiki, infografiki i multimedia wplecione w tekst. Dobre treści na stronę powinny także prawidłowo wyświetlać się na urządzeniach mobilnych!

Pisanie tekstów na strony internetowe to wyzwanie! Jeśli zależy Ci na skuteczności, to nie przejmuj się swoim piórem i postaw na sprawdzone rozwiązania. Skorzystaj z pomocy profesjonalnej agencji interaktywnej, która wie, jak napisać skuteczny tekst SEO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *