Dlaczego potrzebny jest 5-letni przegląd budynku?
Właściciele i zarządcy obiektów w mają obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, w przeciwnym razie powinni liczyć się z nałożeniem grzywny lub karą ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Aby tego uniknąć, musimy przeprowadzać 5-letni przegląd budynku. W tym celu warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego. W tym artykule wyjaśniamy, na co zwraca uwagę specjalista podczas kontroli technicznej!
Przeglądy techniczne budynku – jak często się je wykonuje?
Pierwszy przegląd nieruchomości odbywa się przed włączeniem jej do użytku, następnie w zależności od zakresu kontroli wykonuje się ją corocznie lub raz na 5 lat. W pierwszym przypadku rzeczoznawca budowlany sprawdza instalacje, elementy konstrukcji, przewody kominowe i termoizolacje. Regularna kontrola pozwala wykryć niewielkie usterki, a tym samym zapobiega kosztownym i czasochłonnym naprawom. Ekspert ocenia, czy nieruchomość nadaje się do bezpiecznego użytku.
Ważną rolę odgrywa także 5-letni przegląd budynku, podczas którego specjalista zwraca uwagę na estetykę obiektu i jego otoczenie. Ponadto rzeczoznawca dokonuje oceny:
- instalacji wentylacyjnej, centralnego ogrzewania, elektrycznej, piorunochronnej i wodno-kanalizacyjnej,
- pokrycia dachowego,
- elementów obróbki blacharskiej i odwodnienia obiektu,
- przewodów kominowych,
- balkonów, loggii, balustrad i innych elementów zewnętrznych budynku,
- zabezpieczeń przeciwpożarowych,
- elewacji,
- przejść przyłączy instalacyjnych przez ściany budynku.
W razie potrzeby specjalista wykona badanie termowizyjne, dzięki któremu ustali obecność ewentualnych mostków cieplnych. To miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła z budynku. Może również sprawdzić wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji. Niekiedy wykonuje się także badania geotechniczne gruntu.
Przegląd budynku 5-letni – znaczenie
Chociaż wiele osób traktuje jako kosztowny obowiązek, należy pamiętać, że chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Wczesne wykrycie problemów pozwala uniknąć poważnych awarii. 5-letni przegląd budynku umożliwia ocenę stanu technicznego, dodatkowo rzeczoznawca przedstawia rekomendacje dotyczące konserwacji, modernizacji i remontu obiektu. Regularne kontrole pozwalają na utrzymanie wartości nieruchomości, co jest szczególnie ważne, gdy przewidujemy jej sprzedaż.
Dopełniając obowiązku, możemy uniknąć sankcji. Należy zaznaczyć, że 5-letni przegląd budynku powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i środki termiczne. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie pominie ona żadnej usterki.
Przegląd budynku – jak wygląda protokół?
Zgodnie z art. 62 prawa budowlanego obowiązek okresowych kontroli stanu technicznego nieruchomości nakłada na właściciela lub zarządcy. Ponadto określa, jakie informacje należy zawrzeć w protokole. Eksperci przypominają, że 5-letni przegląd budynku wykonuje się w porze wiosennej. Protokół powinien składać się z następujących elementów:
- data obecnej i kolejnej kontroli,
- dane ogólne o obiekcie (rodzaj, adres, powierzchnia zabudowy, właściciel/zarządca, rodzaj materiałów budowlanych),
- sprawdzenie wykonanie zaleceń z poprzednich kontroli,
- stwierdzone uszkodzenia lub braki, które mogłyby zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowiska,
- zalecenia dotyczące dalszych działań.
Zazwyczaj dołącza się do niego dokumentację graficzną, pozwalającą ustalić rodzaj, wielkość i lokalizację uszkodzeń. Nie wystarczy zlecić wykonanie przeglądu, oprócz tego powinniśmy postąpić zgodnie z zaleceniami wynikającymi z raportu.
Kontrola techniczna obiektu – koszty
Zastanawiasz się, ile kosztuje kontrola techniczna obiektu? Cena przeglądu nieruchomości zależy od jej wielkości, lokalizacji i rodzaju. Ponadto uwzględnia się zakres wykonywanych czynności, doświadczenie i renomę rzeczoznawcy budowlanego. Ogólnie rzecz biorąc, za 5-letni przegląd budynku należy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zanim skorzystamy z usług specjalisty, poprośmy o wycenę przynajmniej trzech ekspertów. Pamiętajmy, żeby nie kierować się wyłącznie ceną. Zwróćmy też uwagę na kompetencje i doświadczenie inspektora. Możemy również poprosić go o referencje. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wywiąże się ze swoich obowiązków.