Drukarki etykiet w różnych środowiskach pracy
Urządzenia biurkowe, półprzemysłowe, przemysłowe i mobilne
Drukarki etykiet to urządzenia zaliczane do grona technologii auto id, a więc szerokiej kategorii, w której znajdziemy też np. skanery kodów kreskowych, weryfikatory cen oraz kolektory danych. Rozwiązania tego typu, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie automatyzację procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W szczególności zaś przyspieszenie czynności towarzyszących zarządzaniu danymi. Co ważne, w przypadku każdej ze wspomnianych grup urządzeń mamy również do czynienia z różnego rodzaju modelami. A biorąc pod uwagę omawiane tu drukarki etykiet, do wyboru są przede wszystkim rozwiązania biurkowe, półprzemysłowe, przemysłowe oraz mobilne. Czyli urządzenia różniące się nie tylko parametrami i funkcjami, np. rozdzielczością i szybkością druku, obsługiwanymi materiałami eksploatacyjnymi czy rodzajem głowicy drukującej (technologią termiczną lub termotransferową), ale także mniejszymi bądź większymi gabarytami. Wszystko po to, żeby dosłownie każdy przedsiębiorca, który potrzebuje takiej technologii auto id przy prowadzeniu swojej działalności, mógł z łatwością znaleźć rozwiązanie spełniające jego oczekiwania.
Drukarki etykiet do pracy stacjonarnej
W grupie stacjonarnych drukarek etykiet znajdziemy zdecydowanie najwięcej urządzeń, które są dostarczane na polski rynek przez najbardziej cenionych producentów, m.in. Zebra, Honeywell oraz TSC. Będą to zarówno najprostsze modele biurkowe, jak i rozwiązania o zwiększonej wydajności czy też najwyższej klasy technologie przemysłowe oraz półprzemysłowe. A na co konkretnie, poza parametrami wydruku, warto zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do pracy stacjonarnej? Istotne okażą się z pewnością obsługiwane interfejsy komunikacyjne, czyli standardy transmisji danych, które pozwalają na podłączenie drukarki etykiet np. do komputera. Duże znaczenie może mieć także oprogramowanie dołączone do danego urządzenia. W szczególności sterowniki zgodne z systemem operacyjnym używanego komputera (np. Windows 10) oraz narzędzia, które pozwalają na definiowanie i późniejsze edytowanie szablonów wydruku.
Czym konkretnie, poza małymi gabarytami, cechują się modele przenośne?
Urządzenia przenośne są pod różnymi względami przystosowane do pracy mobilnej. Dotyczy to także kompaktowych drukarek etykiet, które znajdziemy obecnie w ofertach producentów i dystrybutorów rozwiązań auto id. Poza niewielkimi wymiarami i małą wagą, wspomniane modele charakteryzują się także większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne (np. upadki) oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (np. wilgoci, kurzu, pyłu, brudu). Co więcej, mobilne drukarki etykiet w większości przypadków posiadają m.in. wydajne akumulatory, dzięki czemu zapewniają długi czas nieprzerwanej pracy bez konieczności ich podłączania do zasilania sieciowego. A w kontekście codziennego wykonywania obowiązków przy zastosowaniu takich urządzeń, istotna jest również obsługa łączności bezprzewodowej. Zazwyczaj będzie to komunikacja w którymś z popularnych standardów – Bluetooth lub Wi-Fi.
Kilka słów o drukarkach przemysłowych i półprzemysłowych
Zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne działanie czynników zewnętrznych nie jest wyłącznie domeną drukarek mobilnych. Czymś takim charakteryzują się także urządzenia przemysłowe i półprzemysłowe, a więc najbardziej zaawansowane modele, które muszą być gotowe na intensywną eksploatację w najbardziej niesprzyjających środowiskach pracy, np. przy dużej wilgotności. Rozwiązania tego typu posiadają również wydajne podzespoły oraz wytrzymałe głowice drukujące, co gwarantuje pełną gotowość do wysokonakładowego wystawiania etykiet. Ponadto, zazwyczaj zapewniają działanie zarówno w trybie termicznym, jak i termotransferowym, korzystanie z różnego rodzaju nośników i bardzo szybkie emitowanie wysokiej jakości wydruków, np. w rozdzielczości 300 dpi. A w przypadku najnowocześniejszych modeli przemysłowych i półprzemysłowych często można liczyć na obecność panelu użytkownika z ekranem dotykowym. Wspomniany interfejs operatora pozwala na szybkie i wygodne zarządzanie etykietami także z poziomu samego urządzenia.`