Gdzie można oddać elektrośmieci w Warszawie?

Zużytego sprzętu elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika, tylko musi on zostać odpowiednio zutylizowany. Przy zakupie nowego urządzenia starszy model można oddać do sklepu, co jednak, gdy nie chodzi o wymianę, a po prostu pozbycie się niepotrzebnej rzeczy?

Punkty zbierania elektrośmieci

Elektrośmieci to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli na przykład stara pralka, lodówka, mikser, komputer, suszarka do włosów, żarówki, baterie. Zawierają one szkodliwe dla ludzi i środowiska substancje, dlatego nie można ich wstawiać do zwykłego śmietnika. Co zatem należy zrobić? Drobne elektrośmieci, jak zużyte baterie czy świetlówki, można wrzucić do specjalnego pojemnika w supermarkecie lub sklepie w AGD.

Z większym sprzętem jest już niestety problem, bo sklep z elektroniką ma obowiązek przyjąć stare urządzenie tylko w momencie zakupu nowego. Poza tym, o ile samo przyjęcie urządzenia jest darmowe, trzeba samodzielnie dowieźć zużyty sprzęt na miejsce lub zapłacić w sklepie za dodatkową usługę transportową. Równie problematyczne będzie oddanie elektrośmieci do punktu zbierania. W Warszawie każda dzielnica posiada taki punkt, ale działają one tylko w wyznaczonych godzinach i najczęściej trzeba we własnym zakresie dostarczyć sprzęt, co przy dużych urządzeniach typu lodówka jest bardzo kłopotliwe.

Zbiórka przez Internet

Łatwiej da się to zorganizować wchodząc na stronę odbiorydomowe.pl. Jest to serwis zajmujący się odbiorem zużytego sprzętu elektronicznego, bardzo wygodny dla klienta, ponieważ nie musi on robić nic poza wysłaniem formularza zgłoszenia i umówieniem się na odbiór sprzętu. Formularz znajduje się na stronie internetowej, a termin ustalany jest telefonicznie, z przedstawicielem firmy odbierającej elektrośmieci.

Usługa jest bezpłatna i obejmuje zniesienie sprzętu do pojazdu, transport oraz utylizację zgodnie z przepisami o ochronie środowiska. Zazwyczaj sprzęt jest zabierany z domu klienta w przeciągu kilku dni roboczych, a jedno zgłoszenie może dotyczyć maksymalnie czterech rzeczy wielogabarytowych. Zabierane urządzenia powinny być kompletne, jeśli jednak właściciel wymontuje niektóre części, na przykład agregat, wiąże się to zwykle z opłatą utylizacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *