Lampa sufitowa czy podłogowa? Jak wybrać lampę do salonu?

Oświetlenie mieszkania to istotny element wyposażenia, dzięki któremu można podkreślić wystrój, rozjaśnić pomieszczenie i nadać mu charakteru. Szczególnie istotne jest to w przypadku salonu, gdzie domownicy przebywają przez większość dnia. Jakie oświetlenie wybrać i czym się kierować? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Salon – miejsce szczególne do oświetlenia

Salon stanowi zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu i w domu. Jest to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także strefa rozrywki, gościnna, a w ciągu ostatnich kilku lat także jadalniana i z otwartym przejściem do kuchni. Również nie zawsze kształt salonu to idealny prostokąt lub kwadrat. Wiele projektów uwzględnia przejścia, dodatkowe ścianki, czy plan popularnej litery L. To wszystko powoduje, że oświetlenie musi być dobrze przemyślane i właściwie dopasowane do poszczególnych stref, przy jednoczesnym współgraniu całości.

Obecnie odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań, zgodnie z którymi w ramach oświetlenia umieszcza się lampę wiszącą w centralnej części salonu. Na rynku dostępne są zarówno lampy wiszące, kinkiety, lampy zawieszane nad stołem, jak i nastrojowe lampki stojące. Coraz częściej stosuje się oświetlenie punktowe i lampy podłogowe.

Lampy wiszące. Gdzie się sprawdzą?

Podczas wyboru lampy do salonu warto mieć na uwadze, że modele wykonane z metalu lub szkła sprawdzą się w klimacie minimalistycznym. Okazalsze lampy drewniane, plastikowe i papierowe natomiast dobrze korespondować będą z salonami urządzonymi tradycyjnie.

Lampa wisząca to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy salon jest niewielkich rozmiarów. Większe lub mniejsze lampki stojące dodatkowo zabrałyby miejsce, które będzie potrzebne dla pozostałych, niezbędnych mebli. Podczas wyboru oświetlenia, nie należy kierować się wyłącznie urokiem danego modelu, gdyż może on okazać się zbyt krzykliwy kolorystycznie lub zupełnie niepasujący wzorem do stylistyki salonu.

Lampa wisząca to idealny rodzaj oświetlenia nad stół. Im wyższe pomieszczenie, tym lampa powinna być większa oraz emitować światło ciepłe i rozproszone. Przy stołach okrągłych sprawdzi się oświetlenie w podobnym kształcie. Przy prostokątnych warto wybrać podłużną.

Lampki stojące – design i nastrojowość

Wśród lampek stojących dostępnych jest wiele modeli o bardzo ciekawym kształcie, wzornictwie i stylu. Produkty tego typu idealnie oświetlają strefę rozrywki z telewizorem, jak i przytulny kącik do czytania, nadając mu nastrojowość i ciepło. Możliwe jest bowiem uzyskanie światła rozproszonego lub punktowego. Takie oświetlenie to też idealny wybór dla osób lubiących zmiany. Lampki stojące z łatwością można przestawić w przypadku zakupu nowych mebli, czy zmiany ich układu. Są świetną opcją dekoracyjną i uzupełniającą panujący w salonie styl.

Lampki stojące mogą być podłogowe lub mniejsze, do postawienia na stoliku, czy konsoli. Taki wybór tworzy wiele dodatkowych możliwości w przytulnej aranżacji stylowego i nowoczesnego salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *