tworzenie stron internetowych

Od czego zacząć stworzenie strony internetowej dla firmy?

Strona internetowa pomaga firmom wyjść ze swoimi usługami do szerszego grona odbiorców. W zależności od potrzeb może być wizytówką przedsiębiorstwa lub też stanowić znacznie bardziej rozbudowaną witrynę. Szczególnym rodzajem stron www są te, dzięki którym można prowadzić płynną sprzedaż produktów i usług. Warto jednak na samym początku zadać sobie pytanie – od czego zacząć? W niniejszym artykule skupiamy się na najważniejszych aspektach, które dotyczą początkowych prac przy witrynie. Podpowiadamy, z jakich etapów składa się proces tworzenia witryny w sieci oraz kiedy warto skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Zapraszamy!

Bez czego tworzenie stron internetowych będzie trudne?

Na początku jest pomysł. Musi być on podparty pewnymi założeniami, które są tożsame z funkcjonowaniem danej firmy. Jedną z pierwszych decyzji związanych z wdrożeniem procesu tworzenia strony internetowej dla firmy jest określenie celów jej powstania. Czy ma być to strona informacyjna, czy też stawiamy na witrynę funkcjonalną i angażującą odbiorcę? Wiele zależy od specyfiki działalności, a więc także grupy docelowej, która finalnie będzie zainteresowana danymi usługami lub produktem. Zdefiniowanie odbiorcy pomoże dostosować zawartość i projekt witryny do oczekiwań potencjalnych klientów. Przykładowo, dla:

  • elektryka działającego samodzielnie – może wystarczyć strona typu wizytówka;
  • właścicielki salonu fryzjerskiego – przyda się strona z kilkoma zakładkami i możliwością umówienia wizyty online;
  • sprzedawcy produktów spożywczych – może przydać się strona umożliwiająca prowadzenie sprzedaży online wraz z wysyłką produktów.

Tworzenie strony www – aspekty techniczne

Następny etap to wybór domeny. Strona internetowa musi gdzieś powstać i korzystać z zasobów danego hostingu. Oprócz jego wyboru należy określić także nazwę strony www – ważne, aby była łatwa do zapamiętania i prosta do wpisywania w okienko przeglądarki. Z wyborem hostingu wiąże się wybór odpowiedniej technologii, np. WordPress, Drupal czy Joomla. Każda z nich ma nieco inne właściwości i budowę. Obecnie niezwykle ważne jest dostosowanie strony do prawidłowego wyświetlania się na różnych urządzeniach. Taki responsywny design przydaje się w szczególności korzystającym ze smartfonów.

tworzenie strony internetowej

Początki „urządzania” strony internetowej

Postawiona witryna online jest pusta, o ile nie został do niej zainstalowany odpowiedni szablon. Tak czy inaczej – jest mało atrakcyjna dla odbiorcy. Jej sercem będzie zatem treść, która musi być dobrze zaprojektowana i zgodna z identyfikacją wizualną przedsiębiorstwa. Projektowanie strony to jeden z kolejnych etapów, o które warto zadbać na początku. W jego skład wchodzi m.in. zadbanie o odpowiedni poziom UX, co wpłynie na pozytywny odbiór strony przez odwiedzających. Strona musi być responsywna i estetyczna. Bez zawartości SEO nie jest w stanie wybić się w wynikach wyszukiwań, dlatego zadbanie o jakościowy content również jest istotne już od pierwszych dni istnienia strony.

Trudności pojawiają się zawsze. Uprawnienia, które warto wdrażać na początku

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym krokiem, jest rozważenie skorzystania z usług profesjonalistów. To decyzja, która może zdecydowanie nam pomóc – szczególnie jeśli przytrafią nam się problemy z optymalizacją strony, funkcjonowaniem certyfikatów SSL, nieprawidłowym wyświetlaniem się elementów na różnych platformach. Agencje web designowe wspomagają klientów, oferując tworzenie stron internetowych, sklepów online – zgodnie z wytycznymi podanymi przez zamawiającego. Jeśli więc nie czujemy się na siłach, aby zadbać o wszelkie aspekty opieki nad witryną, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *