Od pomysłu do realizacji: jak innowacyjne projektowanie produktu wpływa na nasze codzienne życie

Aplikacje mobilne powstają po to, by ułatwić nam życie. Dzięki nim możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu, załatwić urzędowe sprawy czy po prostu zrelaksować się, grając w ulubioną grę. Jak przebiega projektowanie produktu, jakim jest aplikacja mobilna? Poznaj etapy pracy projektantów aplikacji!

Projektowanie produktu jest złożonym procesem, który obejmuje wiele etapów, począwszy od zrozumienia potrzeb użytkowników i biznesowych celów klienta, poprzez tworzenie interfejsu, testowanie i wdrażanie gotowego produktu, aż po monitorowanie i aktualizowanie aplikacji.

Pomysł i analiza potrzeb

Projektowanie produktu Appchance rozpoczyna się od warsztatów strategicznych z klientem, podczas których omawiane są jego cele biznesowe, profile użytkowników aplikacji oraz ich potrzeby, na które ma odpowiadać produkt oraz ewentualne problemy, które powinien rozwiązywać. Na tym etapie ustala się również, jakie funkcje powinien posiadać projektowany produkt.

Warsztat technologiczny i tworzenie makiet UX

Warsztat technologiczny ma na celu omówienie możliwości aplikacji oraz potencjalnych zagrożeń. Na tym etapie projektowana jest również makieta UX. Jest to graficzna prezentacja elementów na ekranie produktu. Rozróżniamy makiety lo-fi, czyli o niższym poziomie szczegółowości – ich rolą jest prezentacja układu i rozmiaru poszczególnych elementów aplikacji, takich jak menu, grafiki, przyciski itd. 

Kiedy podstawowe założenia produktu zostały już zaakceptowane przez klienta i przetestowane, nadchodzi czas na stworzenie bardziej szczegółowych makiet hi-fi. Grafiki i treści stają się pełne kolorów i zyskują swój ostateczny kształt, a makieta przypomina końcową wersję produktu.

Development i testy

Jeśli makiety UX zostały zatwierdzone, programiści przystępują do programowania aplikacji. Nad całością procesu czuwa product manager. Po zakończeniu pracy nad oprogramowaniem nadchodzi czas na przetestowanie całości w celu wyłapania ewentualnych błędów i niedociągnięć. Testy wykonywane są na różnych urządzeniach i w różnych warunkach po to, by do użytkowników trafił produkt, który działa bez zarzutu.

Wdrożenie aplikacji

Kolejny etap to bezpieczna migracja danych oraz wypuszczenie produktu na rynek, czyli udostępnienie go w sklepach z aplikacjami, takich jak GooglePlay czy AppStore. To wyjątkowy moment wieńczący pracę nad produktem całego zespołu specjalistów.

Monitorowanie i rozwój aplikacji

Firma tworząca aplikacje mobilne Appchance nie kończy swojej pracy nad produktem z chwilą udostępnienia aplikacji użytkownikom. Konieczne jest ciągłe monitorowanie działania aplikacji, reagowanie na feedback użytkowników, a także wprowadzanie niezbędnych aktualizacji. Odpowiednie narzędzia do monitorowania aplikacji umożliwiają również szybkie wykrycie awarii, dzięki czemu będzie można ją błyskawicznie naprawić. W związku z monitorowaniem aplikacji i aktualizacjom użytkownicy otrzymują produkt, który na bieżąco dostosowuje się do ich potrzeb, a klienci nie pozostają zostawieni sami sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *