Podciąganie kapilarne – co powinieneś o nim wiedzieć?
Wilgoć stanowi jedno z największych zagrożeń i wyzwań branży budowlanej. Gdy mury są mokre, najbardziej prawdopodobną przyczyną problemu jest podciąganie kapilarne. To zjawisko nasiąkania wodą z gruntu przez porowato-kapilarny materiał. Zignorowanie postępującego zawilgocenia może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów oraz innych, znacznie poważniejszych konsekwencji, w tym do uszkodzenia konstrukcji budynku. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zjawisku podsiąku kapilarnego, znajdziesz w tym artykule.
Czym jest podciąganie kapilarne?
Podciąganie kapilarne to naturalne zjawisko wnikania wody gruntowej w strukturę porowato-kapilarnych materiałów budowlanych, jak cegła, beton czy kamień. Ciecz przemieszcza się w nich ku górze wbrew sile grawitacji.
Kiedy dochodzi do podciągania kapilarnego?
Podciąganie kapilarne stanowi zagrożenie dla budynków w przypadku braku, zużycia lub uszkodzenia izolacji poziomej. Pozioma izolacja fundamentów odcina je od konstrukcji budynku, zapewniając ochronę przeciwwilgociową wewnętrznym i obwodowym ścianom nośnym. Zazwyczaj wykonuje się ją na styku ścian fundamentowych z hydroizolacją podłogi albo pod posadzką w piwnicy. Oczywiście mury mogą być zawilgocone także z innych powodów niż podciąganie kapilarne – na przykład wskutek znaczącego wzrostu poziomu wód gruntowych i opadowych, słabej jakości materiałów budowlanych, uszkodzeń mechanicznych, klęsk żywiołowych czy braku sprawnej i wydajnej wentylacji w budynku.
Skutki niezahamowanego podciągania kapilarnego
Podciąganie kapilarne może mieć poważne konsekwencje dla struktury budynku, stanu i estetyki wnętrz oraz zdrowia i portfeli mieszkańców. Wilgotne ściany, czarne plamy z pleśni, wykwity solne, odpadające tynki i tapety, łuszczące się farby, korodujące elementy metalowe, trudności w ogrzaniu pomieszczeń, nieprzyjemny zapach stęchlizny czy nasilające się objawy alergii u domowników to najczęstsze oznaki atakującej mury wilgoci. Jednak najpoważniejszym zagrożeniem są uszkodzenia strukturalne obiektu. Jego żywotność może ulec znaczącego skróceniu, a długoletnie zaniedbania grożą nawet zawalaniem budowli.
Jak powstrzymać podciąganie kapilarne?
Najlepszym sposobem na powstrzymanie podciągania kapilarnego jest zadbanie o wysokiej jakości, skuteczną hydroizolację na etapie budowy domu. Jeśli budynek jest już w użytku, a izolacja nie istnieje lub uległa uszkodzeniu czy zużyciu, podejmuje się różne działania naprawcze. Specjaliści od osuszania budynków i wykonywania hydroizolacji mogą wykorzystać metody iniekcyjne, przeprowadzić podcinanie murów lub sięgnąć po inne rozwiązania – w zależności od indywidualnej sytuacji.
Metodą odtwarzania izolacji poziomej o udowodnionej w badaniach skuteczności w zwalczaniu podciągania kapilarnego jest iniekcja krystaliczna. W dużym uproszczeniu metoda ta polega na wprowadzeniu w głąb muru specjalnego preparatu na bazie krzemianów, który identyfikuje w materiale kapilary i pory podciągające wodę oraz uszczelnia je. Powstała w procesie iniekcji krystalicznej bariera przeciwwilgociowa charakteryzuje się bezterminową trwałością. Jednocześnie cała wilgoć zostaje usunięta z muru, a jego struktura ulega wzmocnieniu.
Iniekcję krystaliczną powinna przeprowadzić doświadczona firma, która posiada uprawnienia do posługiwania się opatentowaną technologią i pracuje na oryginalnych preparatach.
Zalety iniekcji krystalicznej
- Skuteczność – to efektywna metoda zwłaszcza w przypadku silnego zawilgocenia murów.
- Nieinwazyjność – w wielu przypadkach pozwala uniknąć inwazyjnych prac ziemnych, w tym odkopywania fundamentów.
- Trwałość – wytworzona bariera pozioma posiada wielopokoleniową trwałość, co licencjonowani wykonawcy często potwierdzają pisemną gwarancją.
- Bezpieczeństwo – preparaty stosowane w oryginalnej technologii iniekcji krystalicznej są neutralne dla zdrowia i środowiska.
- Szybkość – wstępna bariera przeciwwilgociowa powstaje już po około 7 dniach.
Podsumowanie
Podciąganie kapilarne jest najczęstszą przyczyną zawilgoconych murów. Zjawisko to wynika z naturalnych właściwości cieczy i materiałów posiadających kapilarno-porowatą strukturę. Powstrzymanie podsiąku kapilarnego to zadanie hydroizolacji (izolacji poziomej), którą wykonuje się na etapie budowy. Gdy budynek nie posiada solidnej bariery przeciwwilgociowej, można ją odtworzyć. Jedną z najskuteczniejszych metod osuszania murów i ich zabezpieczania przed podsiąkiem kapilarnym jest iniekcja krystaliczna.