Próg zwalniający w mieście — czy faktycznie zwiększa bezpieczeństwo?
Próg zwalniający to jeden z podstawowych elementów infrastruktury drogowej, stosowany coraz częściej na drogach dużych miast. Z założenia ma on wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej i zwrócić większą uwagę kierowców na to, co dzieje się wokół. Progi zwalniające montowane są wszędzie tam, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych. Ich kształt i rozmieszczenie budzi jednak niekiedy kontrowersje. Czy rzeczywiście wpływają na bezpieczeństwo, czy jedynie stają się przeszkodą dla kierowców i ich pojazdów?
Rola progów zwalniających w przestrzeni miejskiej
Próg zwalniający pełni ważną rolę w całym systemie zarządzania ruchem drogowym. Jego montaż jest wymagany szczególnie tam, gdzie na drodze często pojawiają się piesi, ich ruch jest wzmożony, a infrastruktura wymaga wymuszenia na kierowcach zwolnienia prędkości. Obecność na drogach progów zwalniających może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, warto jednak dokładnie poznać ich rolę:
- redukują prędkość pojazdów — progi zwalniające są jednym ze skuteczniejszych środków wykorzystywanych przez służby, wymuszających na kierowcach spokojne hamowanie. Mniejsza prędkość, a także większa uważność osób kierujących pojazdami jest konieczna w strefach zamieszkania, w okolicach placówek szkolnych i przedszkolnych;
- zapobiegają kolizjom i wypadkom – progi mają za zadanie przeciwdziałać pojawianiu się stłuczek, kolizji czy poważnych wypadków na miejskich drogach. To szczególnie ważne w mieście, gdzie porusza się wiele pieszych, w tym również dzieci czy osób starszych, które nie mogą odpowiednio zareagować w momencie pojawienia się niebezpieczeństwa.
- wpływają pośrednio na komfort życia mieszkańców — ograniczenie prędkości pojazdów oznacza większy spokój mieszkańców osiedli i osób pracujących lokalach usługowych zlokalizowanych w mieście. Progi zwalniające pozwalają zredukować hałas, a jednocześnie ograniczyć emisję spalin.
Gdzie nie można stosować progów zwalniających w mieście?
Ważna regulacja związana jest z samym montażem progów zwalniających. Specjaliści zajmujący się sprzedażą akcesoriów drogowych, w tym również progów, podkreślają, jak ważne jest dostosowanie wielkości progu, jego struktury i miejsca, w którym zostanie postawiony.
Progi zwalniające mogą być montowane w odległości co najmniej 10 m od przejść dla pieszych. Wyjątkiem jest przejście dla pieszych wyznaczone w miejscu znajdowania się progu zwalniającego. Ograniczenie dotyczy również montażu progu w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu kolejowego. Powinien on być oddalony od przejazdu o co najmniej 20 m, zaś o 15 m od przejazdu tramwajowego i 25 metrów od wiaduktu. Przejścia podziemne, mosty i tunele, to te elementy infrastruktury drogowej, przy których zabronione jest montowanie progów zwalniających.
Odpowiednia struktura progu, to gwarancja jego funkcjonalności
Próg zwalniający rzeczywiście może stanowić przeszkodę. Jeśli jednak ma spełniać swoją rolę, to konieczne jest dostosowanie go do pewnych wytycznych. Przede wszystkim powinien mieć łagodny najazd. Dzięki temu pozwoli ograniczyć prędkość pojazdu, a jednocześnie nie spowoduje dyskomfortu u kierowców. Odczuwalne skutki przejazdu przez próg powinny być wtedy, gdy osoba poruszająca się pojazdem nie dostosuje prędkości i zbyt szybko pokona przeszkodę.
Nie bez znaczenia jest również sama długość progu. Zasada mówi o tym, że długość wzniesionej części progu nie powinna być krótsza niż rozstaw osi najdłuższego pojazdu, jaki może pokonywać próg.
Problematyczne progi zwalniające w mieście
Problem z montażem progu pojawia się wtedy, gdy konstruktorzy nie dostosowują go do podanych wyżej wytycznych. Zbyt krótkie progi, podzielone na co najmniej dwie części, zachęcają kierowców do szybkiego pokonania przeszkody. Niektórzy decydują się wtedy omijać progi, przejeżdżając przez środek jezdni co, zamiast zwiększać bezpieczeństwo drogowe, działa wręcz odwrotnie. Takie zachowanie naraża innych na ryzyko kolizji czy wypadku.
Odpowiadając sobie na pytanie, czy progi zwalniające zawsze wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, należy przyjrzeć się ich konstrukcji. Warto wziąć pod uwagę również miejsce montażu progu. Jeśli dany element ma poprawiać komfort wszystkich uczestników ruchu drogowego, musi być zaprojektowany z najlepszych materiałów i z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Postaw na sprawdzone produkty od polecanych producentów i dystrybutorów akcesoriów drogowych. Wybieraj certyfikowane progi i stawiaj na profesjonalny montaż.