Trądzik u mężczyzn – jak sobie radzić

Skłonności do występowania trądziku mogą dotyczyć każdego mężczyzny również po 30-tce. Niekiedy pomimo usilnych starań zaczynają pojawiać się uporczywe krostki i przebarwienia, a wam nie pozostanie nic innego, jak skutecznie z nimi walczyć. Jakie są przyczyny trądziku u mężczyzn i jak sobie z nim poradzić?

Wbrew pozorom problemy skórne nie dotyczą tylko i wyłącznie nastolatków! Choć to właśnie w tym okresie burza hormonów wpływa na stan naszej cery, dorośli mężczyźni również mogą zmagać się z trądzikiem. Źródła tego problemu możemy doszukiwać się na wielu polach. To jednak męskie hormony płciowe – m.in. androgeny, są w szczególności odpowiedzialne za występowanie trądziku u mężczyzn. Gdy gruczoły łojowe zaczynają nadmiernie reagować na ich działanie, mogą pojawić się pierwsze zmiany. Należy także zwrócić uwagę na prowadzony tryb. Stosowanie używek, słabo zbilansowana dieta czy duże pokłady stresu znajdują swoje odbicie w kondycji cery oraz włosów. Co możecie zatem zrobić, by pozbyć się trądziku raz na zawsze?

Pielęgnacja to podstawa

Każdy typ cery wymaga odpowiedniego podejścia! Niezależnie czy zmagacie się z cerą normalną, czy cerą mieszaną – należy wdrożyć nowe nawyki pielęgnacyjne. Bez nawilżania i oczyszczania po prostu się nie obejdzie! Panowie niestety nieustannie o tym zapominają… Upewnijcie się, iż w waszej kosmetyczce znajduje się krem do twarzy o działaniu nawilżającym oraz żel oczyszczający. Produkty te stanowią podstawę każdej rutyny pielęgnacyjnej!

Jak najlepiej je stosować? Chodzi tutaj przede wszystkim o systematyczność. W innym razie nie pozbędziecie się problemu, a jedynie narazicie się na stratę czasu i pieniędzy. Należy przynajmniej raz dziennie oczyścić skłonną do podrażnień i wyprysków cerę z użyciem specjalistycznego kosmetyku. Co istotne, nie może zawierać alkoholu, który ma działanie wysuszające! Warto również zainwestować w tonik, który przywróci waszej skórze naturalne pH oraz przygotuje ją do dalszych etapów. Następnym krokiem jest oczywiście nałożenie kremu. Skóra – nawet ta ze skłonnością do przetłuszczania, potrzebuje dodatkowego nawilżenia i odżywienia.

Trądzik u mężczyzn a golenie twarzy

Czy mamy tutaj jakichś brodaczy zmagających się z trądzikiem? Jesteście w szczególności narażeni na powstawanie kolejnych zmian skórnych, a nieodpowiedni sposób golenia twarzy może nasilić istniejące już objawy. Akcesoria do golenia codziennego użytku mają bowiem ogromne znaczenie dla kondycji waszej cery. Za każdym razem należy sprawdzić, czy wybrany pędzel jest czysty, a maszynka do golenia nie wymaga wymiany. Dodatkowo zwróćcie uwagę na stosowane kosmetyki do golenia! Nie powinny zawierać składników o działaniu wysuszającym. Stawiajcie raczej na naturalne produkty przeznaczone do skóry wrażliwej.

Czy dieta ma wpływ na kondycję cery?

Oczywiście, że tak! Zmiany skórne są częstym sygnałem organizmu o zachodzących w nim nieprawidłowościach. Co mamy na myśli? Słabo zbilansowana, a jednocześnie bogata w… przetworzone i niezdrowe produkty dieta może przyczynić się do powstawania uciążliwych zmian skórnych. Wyeliminujcie z codziennych posiłków ostre przyprawy, słodycze oraz nabiał. W dużych ilościach mogą wam zaszkodzić oraz nasilić nieprzyjemne objawy. Dieta osób zmagających się z trądzikiem powinna natomiast zawierać duże ilości cynku oraz witaminy A. Unikajcie także alkoholu i papierosów!

Konsultacja dermatologiczna – czy to konieczne?

I tak, i nie! W zależności od rodzaju trądziku, z jakim się zmagacie, sprawdzi się inna metoda. Panowie cierpiący na trądzik hormonalny podejmą inne kroki aniżeli mężczyźni z trądzikiem zwykłym. Niemniej należy obserwować, czy zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz diety poprawiła kondycję waszej skóry. Jeżeli nie, odpowiedź jest prosta! Wówczas należy udać się do dermatologa, który podejmie specjalistyczne kroki i dobierze odpowiednie leczenie zgodnie z waszymi potrzebami. Jeśli zauważycie poprawę już po kilku tygodniach od zmiany codziennego trybu, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż to wystarczy. Regularnie kontrolujcie stan cery i podejmijcie odpowiednie działania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *