Co to jest impedancja?

Z impedancją możemy spotkać się na co dzień, wybierając np. słuchawki lub głośniki. Jednak dla wielu z nas słowo impedancja ciągle jest zagadkowe. Mimo, że spotykamy się z nim przy specyfikacji technicznej wielu urządzeń, wciąż pojawiają się pytania, czym ona właściwie jest i do czego ten parametr jest nam potrzebny. Wyjaśnijmy więc, najprościej jak się da, co to jest impedancja i jak można zmierzyć jej wartość?.

Co to jest impedancja?

Tak więc, najprościej impedancja to nic innego jak związek pomiędzy napięciem, a natężeniem prądu przemiennego. Czyli jest to iloraz napięcia oraz natężenia. Występująca zależność jest wielkością zespoloną. Co oznacza więc wielkość zespolona?. Oznacza to nic innego, jak to, że wartość impedancji może zostać przedstawiona, jako współrzędne danego, jednego wektora. W praktyce impedancja służy do określenia mocy, z jaką może funkcjonować urządzenie elektryczne.  Spotkamy się z nią przy wyborze głośników, słuchawek i innego rodzaju sprzętu audio.

Praktyczne zastosowanie impedancji

Samo pojęcie impedancji stosuje się podczas wyboru, wspomnianych już głośników słuchawek czy wzmacniaczy. To ona powinna stanowić główne źródło informacji dla nabywcy nowego sprzętu. Dzięki niej możemy dowiedzieć się o wielkości prądu płynącego przez urządzenie. Z perspektywy technicznej zaś, parametr ten poinformuje nas jak odpowiednio dopasować głośniki do wzmacniacza. Jak to działa?. Otóż wartość zarówno impedancji głośników, jak i impedancji wzmacniacza, powinna być maksymalnie do siebie zbliżona. Wówczas zapewni to lepsze połączenie obu urządzeń, a także zagwarantuje bezpieczeństwo. Wartości prądu przepływające przez obwody obu urządzeń będą podobne, co minimalizuje ryzyko zwarć i innego rodzaju awarii, które mogą skończyć się uszkodzeniem sprzętu.

Jak zmierzyć wartość impedancji?

Na początku, wyjaśnijmy kwestię pomiędzy impedancją a rezystancją. Oba te pojęcia są powszechnie ze sobą mylone. Nic w tym dziwnego, bo oba odnoszą się do zależności pomiędzy natężeniem, a napięciem Jednak to impedancja odnosi się do prądu przemiennego, podczas gdy rezystancja, określa zależność prądu stałego. Skoro już jesteśmy tego świadomi, możemy obliczyć wartość impedancji. Jak tego dokonać?. Wystarczy skorzystać z popularnej metody technicznej- metody pomiarowo obliczeniowej. Wówczas musimy zmierzyć napięcie np. przy niezawodnej pomocy woltomierza, a następnie zmierzyć natężenie za pomocą amperomierza. Wówczas uzyskujemy dane, które pozwolą nam obliczyć wartość impedancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *