Jak zmierzyć natężenie prądu miernikiem?

Pomiar natężenia prądu jest jedną z podstawowych czynności, które powinniśmy być wstanie wykonać. Przydaje się to szczególnie zimą, kiedy właściciele aut, w obawie o rozładowanie baterii przez mrozy, stale sprawdzają poziom jej naładowania. Okazuje się, że wystarczy do tego proste urządzenie, zwane miernikiem. Jak zatem zmierzyć natężenie prądu miernikiem?.

Czym jest pomiar natężenia prądu?

Pomiar natężenia prądu to nic innego jak sprawdzenie ilości elektronów, które przepływają przez urządzenie elektryczne, w określonym czasie. Może to być niezwykle przydatne w przypadku gdy:

  • chcemy określić czy urządzenie działa prawidłowo- wówczas znając natężenie prądu jakie powinno przepływać, możemy przy pomocy miernika sprawdzić przepływ rzeczywisty, a następnie dokonać porównania. Jeśli wynik na mierniku jest większy, niż ten jaki powinien być, a jest to zwykle zapisane w instrukcji, może to oznaczać, że z urządzeniem dzieje się coś niedobrego. 
  • chcemy obliczyć rzeczywisty pobór mocy przez dane urządzenie elektryczne- im większy przepływ, tym większa moc, co przekłada się również na większe rachunki. Wykonując więc pomiar, możemy sprawdzić jak dużą moc osiąga urządzenie. Sprawdzi się to w przypadku urządzeń, których pobór prądu jest stały.

Jednostka pomiaru natężenia prądu 

Wynik jaki odczytamy z miernika, podany będzie w Amperach. Należy jednak wiedzieć, że ilość amperów, jest wprost zależna do elektronów, jakie przepływają przez przewód, w ciągu określonego czasu. Najprościej ująć to w kilku słowach. Im więcej amperów przepływa przez dany obwód, tym natężenie prądu jest większe. Dla przykładu laptop pobiera jedynie 0.10 A, ale już czajnik może pobrać od 7 do 9 A.

Jak zmierzyć natężenie prądu miernikiem?

W przypadku pomiaru tylko i wyłącznie napięcia, miernik podpinamy równolegle. Jednak w przypadku, gdy chcemy zmierzyć natężenie prądu, miernik musi zostać podpięty szeregowo. Dzięki temu zmierzymy, jak duża ilość elektronów przepływa przez urządzenie. Podpięty szeregowo miernik, zostanie potraktowany taką samą ilością elektronów, dając nam dokładny wyniki. Dobrze jest też, kiedy miernik nie hamuje przepływu elektronów. Wówczas jego opór musi być jak najmniejszy. Na samym początku musimy odpowiedni ustawić miernik, czy mierzymy natężenie prądu stałego czy przemiennego. Następnie, po wybraniu odpowiedniego zakresu, możemy śmiało podpiąć sondy pomiarowe. W otwór „COM” zawsze wpinamy sondę czarną. Czerwoną zaś odpowiednio do:

  • mA- jeśli nasz wybór padł na zakres w miliamperach
  • 20A- jeśli nasz zakres to 0-20A

Gotowe, w ten sposób, możemy łatwo i szybko zmierzyć natężenie prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *