Gdzie może być wykorzystanie szafa rack?

Szafa rackowa stała się obecnie standardem w wielu firmach, zakładach przemysłowych czy urzędach. Im bardziej rozwija się elektronika i systemy informatyczne tym bardziej potrzebne jest bowiem funkcjonalne miejsce, w którym można zamontować okablowanie strukturalne, zastosować niezbędne złącza, podłączyć listwy, by technologia działa bez zarzutu. Charakterystyczne drzwi metalowe mniejszych i większych szaf, moduły keystone, odpowiednio rozplanowana przestrzeń to tylko niektóre z zalet tego specjalistycznego wyposażenia.

Funkcjonalne szafy rack w teleinformatyce

Tym samym szafa rack w wielu miejscach jest po prostu elementem obowiązkowym. To rodzaj obudowy o dość standardowej konstrukcji, w której przede wszystkim przechowuje się osprzęt teleinformatyczny taki jak serwery, routery, przełączniki, inne elementy IT. Jak widać szafy rack muszą więc być doskonale zaprojektowane do potrzeb, a także wyróżniać się wytrzymałością. Najczęściej wykorzystywana w konstrukcji jest blacha stalowa walcowana, która zapewnia optymalną ochronę przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi.

Gdzie będą najlepsze szafy rack stojące?

Szafy rack stojące czy wiszące dostępne są w różnych wariantach i rozmiarach. Wybór konkretnej opcji zależy przede wszystkim od ilości i przeznaczenia sprzętu, a także specyfiki działania danego przedsiębiorstwa czy urzędu. Klienci mogą wybierać więc szafy typu rack otwarte i zamknięte, z drzwiami pojedynczym lub podwójnymi, a nawet kioski – czyli całe zespoły szaf. Warto oczywiście zwrócić uwagę, że cechą wspólną są niezbędne do mocowania belki.

Szafy typu rack na systemy, przewody oraz listwy zasilające

W szafach rack muszą się znaleźć strategiczne dla danej firmy systemy. Tu organizuje się i porządkuje okablowanie, wykorzystując też moduły keystone. Szafy serwerowe pozwalają także na bezpieczne przechowywanie sprzętu IT oraz zapewnienie ochrony przed nagrzewaniem się. Dlatego właśnie zapewniona jest optymalna wentylacja, dostęp do urządzeń sieciowych, a także funkcjonalny układ. Najczęściej całość zabezpieczają drzwi przednie. W wielu modelach znaleźć można też drzwi tylne, które zapewniają dostęp do systemu z dowolnej strony.

Szafy stojące przede wszystkim są wykorzystywane w serwerowniach. Większego zaplecza oczywiście potrzebują firmy z branży IT. Warto jednak pamiętać o tym, że specjalistyczne rozwiązania i szyny rack są niezbędne w sektorze energetycznym oraz marketingowym, a także w placówkach medycznych i edukacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *