Jak szybko starzeje się olej sprężarkowy?

Sprężarki są urządzeniami bardzo powszechnie stosowanymi. Używa się ich zarówno w szeroko rozumianym przemyśle, jak i w prywatnych przydomowych warsztatach u majsterkowiczów. Bardzo ważny dla poprawnego działania każdego sprzętu tego rodzaju jest odpowiedni olej. W naszym artykule przedstawiamy dzisiaj garść najważniejszych informacji o tym, jak go wybierać i na co zwrócić uwagę, aby użytkowanie i serwis sprężarki przebiegały bez problemów.

Kluczowy dobór prawidłowego oleju

Dobór właściwego środka smarownego jest podstawą, jeśli chcemy cieszyć się bezawaryjną i długotrwałą pracą naszego urządzenia. Tymczasem wybranie konkretnego oleju sprawiać może znaczny kłopot. Wszystko dlatego, że na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, z których każdy ma swoje wady oraz zalety. Nie zagłębiając się zbytnio w tę tematykę, napiszmy tylko, że zawsze przy dokonywaniu końcowego wyboru trzeba pamiętać o tym, że olej sprężarkowy narażony jest w trakcie pracy na wiele niesprzyjających czynników, jak np. częste zmiany temperatury i ciśnienia. Jednym ze zjawisk, które można spotkać w tym aspekcie, jest też proces starzenia się oleju. Na czym on dokładnie polega i jak często zachodzi?

Kluczowa regularna kontrola i wymiana oleju

Oczywistym powinno być przeprowadzanie regularnej kontroli poziomu oraz stanu, w jakim aktualnie znajduje się olej w sprężarce. Brak regularnej wymiany oleju skutkuje tym, że komponenty w sprzęcie przestają działać prawidłowo oraz następuje ich znacznie zwiększone zużycie. Taki zbytnio wyeksploatowany olej nie spełni więc swojej ważnej roli ochronnej. I właśnie ten proces nazywany jest powszechnie starzeniem się oleju. No dobrze, a więc jak szybko starzeje się olej w sprężarkach i kiedy go wymieniać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko dlatego, że wiele zależeć będzie od ilości roboczogodzin dotychczas wypracowanych przez urządzenie. Możemy rzecz jasna też samodzielnie zaobserwować, że z naszą sprężarką coś jest nie tak. Zauważymy wówczas takie symptomy, jak „znikający” olej w czasie pracy, ślady oleju w kondensacie lub instalacji pneumatycznej, czy też zaolejone filtry. Ważnym sygnałem będzie również występowanie awarii sprzętu wynikających z przegrzania. Pamiętajmy, że niezależnie od występujących symptomów informacja o tym, kiedy należy zmienić olej, powinna znajdować się też w instrukcji dołączonej przez producenta.

Podsumowanie

Jak widać sprężarki olejowe potrzebują odpowiedniego traktowania. Bardzo istotnym elementem, o którym absolutnie nie wolno zapominać jest dbałość o ich olej. Dzięki temu zapewnimy sprzętowi długie działanie bez niespodziewanych przestojów w pracy. Ten aspekt powinien być szczególnie istotny w zastosowaniach przemysłowych, gdzie każda przerwa wpływa na opłacalność i podwyższenie kosztów produkcyjnych. Zawsze też, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do interwałów czasowych wymian oleju, to możemy zgłosić się do specjalistów od serwisowania sprężarek, którzy z pewnością rozwieją nasze wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *