Co wchodzi w skład outsourcingu IT?

Nie tylko małe firmy korzystają z outsourcingu IT. Coraz częściej opłaca się to także dużym firmom, i to nawet w sytuacji, gdy posiadają one własne działy IT. Dlaczego to tak popularna usługa i na czym dokładnie ona polega?

Outsourcing IT – duże korzyści i oszczędności dla firmy

System informatyczny ktoś stale powinien kontrolować, czyli w firmie potrzebny jest przynajmniej jeden pracownik z takim zakresem obowiązków. Jeden to zwykle za mało, bo trudno oczekiwać, by ktoś doskonale znał się na wszystkim i umiał szybko poradzić sobie z każdym problemem. To może tylko rozbudowany dział IT, ale na taki wydatek nie każda firma może sobie pozwolić.

Na szczęście nie musi, ponieważ pełną obsługę informatyczną zapewni firma zewnętrzna, jak Enicom, dzięki której klient ma stały dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Outsourcing IT to długotrwała współpraca, więc pracownicy obsługi IT dobrze znają firmę oraz jej potrzeby, potrafią szybko zareagować i w razie konieczności zasugerują konieczne zmiany, dzięki którym poprawi się wydajność oraz bezpieczeństwo przedsiębiorstwa.

Jakie są usługi w ramach outsourcingu IT?

Firma zewnętrzna przejmuje na siebie administrowanie serwerami Microsoft i Linux, dba o ich właściwą konfigurację i optymalizację, przeprowadza niezbędne aktualizacje oprogramowania i zapewnia bezpieczeństwo transmisji danych. Usługa obejmuje także zarządzanie wszystkimi komputerami, urządzeniami mobilnymi i peryferyjnymi – to nie tylko konfigurowanie sprzętu i aktualizacja oprogramowania, ale też naprawa usterek, czyszczenie oraz pełen serwis.

Kolejny ważny obszar działalności to budowa sieci LAN, WAN i WLAN, zabezpieczenie sieci bezprzewodowej oraz kontrola sieci telefonicznej – dzięki profesjonalnej administracji sieci są dobrze chronione przed intruzami i atakami z zewnątrz. Opiekuni klienta błyskawicznie reagują na awarie i na bieżąco sprawdzają, czy system informatyczny nie potrzebuje zmian albo dodatkowego sprzętu.

Ważną usługą jest jeszcze archiwizacja danych – specjaliści zajmują się wykonywaniem kopii zapasowych w uzgodnionym terminie, przygotowują procedury backupu danych, zapewniają bezpieczeństwo dla całego systemu archiwizacji oraz dbają o synchronizację danych między serwerami, stacjami roboczymi i komputerami pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *