Jaki mikser kuchenny wybrać?

Miksery kuchenne od lat mają swoje stałe miejsce w każdej kuchni. A już na pewno nie zrezygnuje z ich używania żaden amator ciast, ciasteczek i wszelkiego rodzaju wypieków. Są niezastąpione w ubijaniu piany czy mieszaniu składników ciasta. Miksery to niewielkie elektryczne urządzenia, które łatwo przechowywać w każdych warunkach a ich niewielka waga – ok. 1 – 2 kg pozwala na pracę nawet przez dłuższy czas. Przed decyzją jaki mikser kuchenny wybrać, warto się zastanowić jak często i do czego przede wszystkim będzie użytkowany.

Mikser kuchenny – rodzaje

Pierwszym krokiem przed zakupem jest określenie czy mikser kuchenny powinien być:

– przenośny, bez misy – takie miksery cechują się prostotą obsługi, lekkością, poręcznością oraz stosunkowo niską ceną. Nie mają one wbudowanej misy, dlatego do ubijania wykorzystujemy własne naczynia,

– z misą – w tym przypadku w zestawie jest wbudowana dedykowana do danego modelu misa. Ten typ mikserów jest cięższy, w związku z czym, musi mieć odpowiednio większą moc, zajmuje też więcej miejsca, ale korzyścią jest to, że po wsypaniu do misy składników i uruchomieniu miksera możemy się zająć innymi czynnościami. Warto przemyśleć taki zakup jeśli miksowanie i ubijanie zajmuje dużo miejsca w naszych kuchennych pracach.

Mikser kuchenny – jaką powinien mieć moc

Kolejnym punktem do rozpatrzenia jest moc jaką powinien posiadać nasz mikser kuchenny. Im będzie mocniejszy tym będzie szybciej ubijał, miksował i mieszał – tutaj warto też zauważyć, że nie zawsze szybkie i mocne mieszanie jest konieczne. Wyższa moc zapewni także dłuższe działanie bez wyłączania. Dobrej jakości mikser kuchenny posiada moc ok. 500 W. Moc mniejszych i bardziej ekonomicznych modeli zaczyna się od 200W – te sprawdzą się przy ubijaniu piany i mieszaniu bardziej miękkich składników.

Przy okazji warto też zwrócić uwagę na ilość posiadanych prędkości, ponieważ różne czynności będą wymagały ich zróżnicowania. Urządzenia mają od kilku do kilkunastu stopni prędkości zmienianych za pomocą suwaka lub pokrętła.

Mikser kuchenny – wyposażenie dodatkowe

Istotnym czynnikiem w decyzji może być także wyposażenie miksera kuchennego. Oprócz standardowych mieszadeł do ubijania urządzenia mogą posiadać również:

– końcówkę do blendowania – spełniają wówczas rolę blendera – można zmiksować za ich pomocą zupę, sos czy zrobić smoothie,

– rozdrabniacz – jest to pojemnik z dwoma ostrzami do siekania,

– nasadkę ucierającą – służącą do przecierania gotowanych warzyw i owoców np. do zrobienia musu.

Mikser kuchenny – nowoczesne funkcje

Jeśli naprawdę często i dużo używamy miksera kuchennego warto przyjrzeć się możliwościom dodatkowych funkcji takich jak np.:

– funkcja turbo – przyspieszenie obrotów do najwyższego poziomu na krótki czas,

– kruszenie lodu – mikser jest wyposażony dodatkowo w kubek miksujący,

– wyrabianie ciasta – na wyposażeniu są specjalne mieszadła hakowe

– funkcja podgrzewania – tylko w sprzęcie z najwyższej półki, zainstalowana płytka indykcyjna pozwala na podgrzewanie zawartości misy.

Czynników wpływających na decyzję jaki mikser kuchenny wybrać jest wiele – warto dobrze rozeznać się w bogatej ofercie urządzeń i wybrać według własnych potrzeb i preferencji. Być może powyższe porady okażą się w tym pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *