Jaki soundbar kupić?

Soundbary cieszą się rosnącą popularnością. Nie tylko znajdziemy w nich dobre parametry, ale także będą one szły w parze z naprawdę dobrą ceną. Soundbar doceni także każdy miłośnik głębokiego i czystego jak łza dźwięku rodem z sali kinowej. Wraz z telewizorem, mogą one stworzyć idealny zestaw kina domowego, którego pozazdrości nam nie jeden gość. Dodatkowo, nie zajmuje on dużo miejsca, bo listwę głośnikową można umieścić pod telewizorem, a także nad nim. Jaki więc soundbar kupić? Gdzie znaleźć dobry ranking soundbarów?

Czym właściwie jest soundbar?

Soundbar to nic innego jak dostawka do telewizora, która ma za zadanie spełniać rolę dodatkowych głośników. Do jego podłączenia wystarczający jest jedynie kabel. Jedno, małe urządzenie może pomieścić w sobie od 2 do nawet 12 głośników, które emitują dźwięk przestrzenny. Zwykle soundbar wykorzystuje model 2.1, jednak znajdziemy także sprzęty 3.1 a nawet 5.1. Zdarzają się przypadki, że soundbary z wyższej półki mogą występować nawet w modelu 7.1. Dodatkowo, zwykle wyposażone jest w modem Bluetooth, co umożliwia podpięcie go nie tylko do telewizora, ale także smartfona i innych urządzeń mobilnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie soundbara?

Kiedy podejmiemy już decyzję o zakupie urządzenia, należy mieć na względzie, że każdy model będzie się od siebie różnił nie tylko parametrami, ale nawet możliwościami i sposobem działania. Jednak szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na specyfikację techniczną, a dokładniej na:

 • kompatybilność- musimy sprawdzić czy soundbar będzie kompatybilny z innymi dekoderami dźwięku w telewizorze.
 • ilość kanałów-  czyli nic innego jak ilość wbudowanych głośników, Im więcej ich będzie, tym lepszy dźwięk przestrzenny uzyskamy.
 • pasmo przenoszenia- chodzi o zakres częstotliwości, które są przenoszone przez urządzenie. Im jest on wyższy tym lepiej.
 • moc- jeden z najistotniejszych parametrów. Informuje nas ona ile ciepła są wstanie rozproszyć głośniki, by nie ulec uszkodzeniu. Oczywiście to także informacja o głośności emitowanego dźwięku.
 • dźwięk- soundbary, często mają dodatkowe elementy wyposażenia, które rozszerzają ich funkcjonalność. Najczęściej, poprawiającymi dźwięk rozszerzeniami są:
  – virtual surround sound
  – crystal amplifier plus
  – korektor dźwięku
  – Dolby Atmos
 • dodatki- w dobie otaczania się elektroniką, warto zwrócić uwagi na dodatki jakie zaoferowane są do soundbara. Mogą one np. umożliwiać bezprzewodową komunikację z urządzeniem. Niektóre modele posiadają wbudowane radia, a także odtwarzacze płyt CD lub DVD.

Jaki soundbar kupić?- zastosowanie

Posiadanie soundbara obecnie jest na wagę złota. Wszystko to dzięki znaczniej wyższej jakości dźwięków oferowanej przez soundbar, niż tej, którą zapewniają nam głośniki w telewizorze. Oczywiście, soundbar możemy dobrać odpowiednio, do własnych potrzeb i wymagać. Otóż soundbar możemy dobrać odpowiednio do jego przeznaczenia. Wyróżniamy więc:

 • soundbar do oglądania filmów- który musi gwarantować głębię dźwięku
 • soundbar do grania- istotny staje się dźwięk w formacie surround.
 • soundbar do słuchania muzyki- z wykorzystaniem rozmaitych aplikacji, przede wszystkim postawmy na kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.

Tekst przygotowali eksperci z Soundbary24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *