Jakie umiejętności musi posiadać developer no-code?
W dzisiejszych czasach tworzenie aplikacji biznesowych wcale nie musi być trudne, ani zajmować sporo czasu. Innowacyjne platformy pozwalające na tworzenie aplikacji no-code i low-code to takie, które pozwalają na zbudowanie aplikacji bez kompleksowej wiedzy programistycznej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą o wiele łatwiej wdrożyć w życie swoje pomysły i osiągać sukcesy poprzez dostarczanie pełnoprawnych aplikacji na rynek.
Platformy niskokodowe a programowanie – wymagane umiejętności developera no code
Developer no code może być inaczej zwany jako Bubble developer – wiele zależy od tego, z jakiej platformy niskokodowej korzysta specjalista zajmujący się budowaniem aplikacji biznesowych i nie tylko. Platformy tego typu pozwalają na stworzenie aplikacji nawet bez znajomości języków programowania. Nie oznacza to jednak, że osoba na stanowisku developera no code nie musi posiadać żadnych kwalifikacji i umiejętności. Podstawowe cechy osoby, która działa jako no code deweloper lub low code deweloper, to:
- zdolność do logicznego myślenia,
- determinacja w działaniach,
- znajomość obecnych trendów jeśli chodzi o aplikacje biznesowe,
- podstawowa znajomość języków programowania (mile widziane).
Platforma low code/no code umożliwia zbudowanie aplikacji od podstaw z gotowych bloków kodu i skryptów, które można dodawać do aplikacji metodą – drag and drop. Osoba, która działa na takiej platformie i zajmuje się projektowaniem aplikacji może to robić bez względu na swoje kompetencje programistyczne. Programowanie no code pozwala na tworzenie w pełni funkcjonalnych aplikacji bez konieczności pisania kodu. Developer no code powinien jednak znać podstawowe założenia budowania struktury aplikacji.
Developer no code/low code – obowiązki i wymagania
Osoba na stanowisku developera no code/low code powinna przede wszystkim: mieć doświadczenie w zakresie budowania aplikacji biznesowych, znać zasadę działania najpopularniejszych platform no code oraz znać dobre praktyki budowania wydajnych i przyjaznych dla użytkownika aplikacji. Stanowisko developera no code obejmuje głównie takie obowiązki, jak:
- tworzenie oraz rozwój serwisów internetowych i aplikacji, które bazują na platformach no code/low code, np. Bubble.io,
- pełna współpraca z klientem podczas tworzenia projektu – omawianie poprawek, planowanie zadań do realizacji,
- optymalizacja aplikacji pod kątem szybkości działania oraz użyteczności.
Podsumowując – platforma low code/no code, jak np. Bubble pozwalają na budowanie innowacyjnych projektów w krótkim czasie i bez znajomości języków programowania. Takie rozwiązania są związane po części z ograniczeniem kosztów stworzenia aplikacji, ale także przekładają się bezpośrednio na to, jak szybko powstanie konkretna aplikacja. Programowanie no code pozwala obrać dowolny kierunek tworzenia aplikacji, co oznacza, że developer ma praktycznie niczym nieograniczone możliwości, pod warunkiem że korzysta z funkcjonalnej platformy niskokodowej.