Szukasz drukarki odpowiedniej dla Ciebie, lecz zastanawiasz się jaki rodzaj drukarki wybrać? Ten artykuł z pewnością Ci pomoże

Toner jest niezbędnym elementem drukowania. Drukarki laserowe, wykorzystują toner, który składa się z proszku między innymi z drobno zmielonego plastiku.  Laser, który znajduje się w drukarce topi ten plastik a następnie przykleja go do papieru. Cena drukarki laserowej jest zazwyczaj wyższa od drukarek atramentowych, lecz w dłuższej perspektywie czasu zakup tego rodzaju sprzętu może okazać się dobrą inwestycją, gdyż toner może posłużyć nam dłużej niż wkład atramentowy.

Drukarki laserowe – jak działa toner?

Toner jest niezbędnym elementem drukowania. Drukarki laserowe, wykorzystują toner, który składa się z proszku między innymi z drobno zmielonego plastiku. Laser, który znajduje się w drukarce topi ten plastik a następnie przykleja go do papieru. Cena drukarki laserowej jest zazwyczaj wyższa od drukarek atramentowych, lecz w dłuższej perspektywie czasu zakup tego rodzaju sprzętu może okazać się dobrą inwestycją, gdyż toner może posłużyć nam dłużej niż wkład atramentowy.

Drukarki atramentowe – jak działa tusz?

Drukarki atramentowe popularne są raczej w warunkach domowych lub najczęściej korzystają z nich małe firmy, które mają niskie wymagania dotyczące drukowania.

Drukarki atramentowe wykorzystują pigmentowany płyn zwany tuszem. Płyn we wkładzie atramentowym składa się z chemikaliów, barwników i wody. W procesie drukowania drukarka atramentowa rozpyla kropelki atramentu na papier. Drukarki atramentowe zwykle kosztują mniej niż drukarki laserowe na toner. Atrament może dawać bardzo żywe i wyraźne wydruki. Wysokiej klasy drukarki atramentowe, które wykorzystują więcej niż standardowe cztery wkłady, zapewniają wydruki o szerszej gamie kolorów.

Jaka jest różnica między drukarkami laserowymi i atramentowymi?

Wkłady atramentowe zawierają płynny atrament, zaś wkłady z tonerem zawierają w sobie drobny proszek. Główną różnicą między nimi jest sposób drukowania. Drukarki atramentowe natryskują atrament na papier, dzięki temu tworzą obraz czy tekst. Drukarki laserowe, wykorzystują ładunek elektrostatyczny do wciągania dodatnio naładowanych cząstek tonera na ujemnie naładowany bęben fotostatyczny. Bęben przenosi obraz na kartkę papieru a podgrzewane zespoły utrwalające topią te cząstki na papierze. Toner jest w stanie stworzyć więcej obrazów niż atrament, zanim się wyczerpie, przy tonerze nie trzeba będzie tak często wymieniać wkładów. Toner wytrzymuje dłużej w drukarce w przeciwieństwie do atramentu, który może szybko wyschnąć. Aby temu zapobiec w drukarkach atramentowych należy, przechowywać wkład zamknięty aż do czasu użycia, nie wystawiać go na działanie wysokich temperatur oraz należy przechowywać go w suchym, chłodnym miejscu.

W przypadku kaset z tonerem należy przechowywać je w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci, nie próbować otwierać wkładów oraz starać się utrzymywać stałą temperaturę w miejscu ich przechowywania.

Wkłady do drukarek

Konsumenci mają kilka możliwości zakupu wkładów zamiennych.

  • Wkłady OEM
  • To wkłady oryginalne, tonery markowe, produkowane są przez tą samą firmę, która wyprodukowała drukarkę. Gwarantują one najlepsze wydruki i najdokładniejszą wydajność.
  • Kompatybilne wkłady
  • To kaseta z tonerem, która została wykonana przez kogoś innego niż producent oryginalnego sprzętu. Często wyglądają jak wkłady oryginalne, lecz toner w środku nie jest tej samej jakości.
  • Wkłady regenerowane

Są to puste wkłady OEM, które są wyczyszczone i ponownie napełnione. Jakość takiego tonera jest bardzo zróżnicowana, jedne działają bardzo dobrze a inne słabiej.

Artykuł został napisany przy współpracy z https://tonerdodrukarki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *