Umowa IT- co powinna zawierać i dlaczego warto skonsultować ją z prawnikiem?
Dzisiejszy świat opiera się na wielu różnorodnych rozwiązaniach technologicznych, co przeniosło się również na sposoby prowadzenia działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach prowadząc własny biznes, musimy liczyć się z mnogością różnego rodzaju umów IT, które niejednokrotnie są podstawą do sprawnego i nowoczesnego funkcjonowania naszej marki. Co powinna zawierać każda umowa IT? Dlaczego sporządzenie jej przez radcę prawnego bądź jej konsultacja z profesjonalistą z zakresu prawa gospodarczego, handlowego czy autorskiego, jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
W jakim celu zawieramy umowy IT?
Pod nazwą umowy IT kryje się szerokie spektrum różnorodnych działań, które są dla wielu działalności gospodarczych codziennością. Zaliczyć można do nich umowy wdrożeniowe, serwisowe, umowy na zakup sprzętu IT bądź specjalistycznego oprogramowania, umowy utrzymania, umowy licencyjne oraz wiele innych. Dziś efektywne funkcjonowanie na rynku, opiera się w dużej mierze na pracy specjalistów z dziedziny IT. Wykonywanie różnego rodzaju projektów, powinno być oparte na kontraktach IT, które zwłaszcza w przypadku jakichkolwiek niedomówień, stanowią podstawę do rozstrzygnięcia praw i obowiązków obu stron umowy. Kontrakty IT zawiera się w m.in. w celu:
- budowy strony internetowej,
- pozycjonowania w wynikach wyszukiwania,
- SEM,
- świadczenia usług IT.
Obligatoryjne elementy każdej umowy IT
By umowa IT spełniała powierzoną jej rolę, koniecznie musi zawierać kilka kluczowych elementów. Po pierwsze- właściwie należy określić strony umowy, po drugie- konkretnie wskazać przedmiot umowy, a więc zadania, których umowa będzie dotyczyć, po trzecie- niezwykle istotne jest określenie w umowie harmonogramu prac oraz maksymalnego terminu realizacji zlecenia.
W umowie powinny się znaleźć jak najbardziej szczegółowe uregulowania wielu kwestii- to pozwoli na jasny i bezkonfliktowy przebieg całej współpracy, nawet długookresowej. Warto więc zawrzeć postanowienia umowne dotyczące zasad współdziałania, personelu oraz kierowników projektu, własności intelektualnej (przede wszystkim kwestię przeniesienia autorskich praw majątkowych i licencji), gwarancji i rękojmi, poufności, zabezpieczenia wykonania umowy, czy wreszcie odstąpienia od umowy. Takie uregulowania prawne zawarte w umowie IT, pozwolą na uniknięcie wielu sporów i niekomfortowych sytuacji dla każdej ze stron.
Powierzenie umowy IT w ręce profesjonalisty
Każda umowa IT powinna być skonsultowana z prawnikiem. Takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie zmniejszyć ryzyko biznesowe oraz w sposób należyty zaspokoić swoje interesy. Każda przedstawiona sytuacja podlega niezwykle konkretnej i rzeczowej analizie, która ma na celu zaoferowanie jak najbardziej korzystnych rozwiązań prawnych dla klienta. Korzystając z ugruntowanej wiedzy i doświadczenia, możemy liczyć na sporządzenie i opiniowanie zawieranych umów IT. Możemy także skorzystać z opracowania wzorów umów, które z powodzeniem wykorzystamy podczas wielu projektów. W tego typu działaniach niezwykle ważną rolę odgrywa kwestia prawa autorskiego, która jest zawiłą dziedziną, wymagającą odpowiednich kroków prawnych. Zakup licencji czy przeniesienie praw autorskich warto więc powierzyć w ręce profesjonalistów.
Umowy IT towarzyszą nam na wielu etapach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto zawierać je pod czujnym okiem profesjonalistów, którzy perfekcyjnie zadbają o nasze Interesy prawne, przynoszące zamierzone efekty końcowe.