akumulator do zasilania awaryjnego

Akumulator do zasilania awaryjnego – czy warto go kupić?

Energia elektryczna jest wszechobecna i niezbędna w dzisiejszym świecie. Prawie wszystkie maszyny i urządzenia potrzebują do swojej pracy zasilania. W miejscach, gdzie często następują przerwy w dostawie prądu, warto zaopatrzyć się w zasilanie awaryjne. Jest ono konieczne, np. w przypadku pracy w domowym biurze (home office). Kluczowym elementem takiego układu jest akumulator do zasilania awaryjnego.

Zasilacz awaryjny USP

W sytuacji przerwania dostaw energii elektrycznej można wykorzystać zasilacz awaryjny UPS. Urządzenie jest zalecane szczególnie w przypadku systemów inteligentnego budynku. Brak zasilania powoduje wyłączenie alarmu, oświetlenia, monitoringu, ogrzewania itp., co może skutecznie zmniejszyć bezpieczeństwo w budynku.

Częściami zasilacza awaryjnego UPS jest akumulator do UPS, falownik oraz jednostka sterująca. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na kilka parametrów: pojemność modułów bateryjnych do UPS, wydajność całego zasilacza oraz moc wszystkich, podłączonych urządzeń. Ważny jest także łączny czas działania zasilacza.

Czy każdy akumulator będzie odpowiedni?

Wybierając akumulator do zasilania awaryjnego należy kierować się pewnymi zasadami. Nie wszystkie akumulatory dostępne na rynku sprawdzą się jako np. akumulatory do zasilania awaryjnego. Przykładowo akumulator samochodowy zawiera kwasowo-ołowiowy elektrolit w ciekłym stanie. Służy on do rozruchu pojazdu kilka razy dziennie, dlatego generuje duży prąd w krótkim czasie. Ma przez to małą wytrzymałość na ciągłe obciążenie, co oznacza, że taki akumulator na pewno nie sprawdzi się jako akumulator do oświetlenia awaryjnego.

Akumulator AGM, zawiera szklaną matę absorbującą elektrolit. On także zawiera kwasowo-ołowiowy elektrolit, ale właściwości maty szklanej nie pozwalają na jego uwolnienie się. Często zawierają jednokierunkowe zawory bezpieczeństwa VRLA, które umożliwiają wyrównanie ciśnienia w niekorzystnych warunkach. Dzięki temu nadają się do pracy buforowej, czyli np. jako akumulator do alarmu.

Akumulator żelowy zawiera elektrolit wymieszany z krzemionką. Ma zamkniętą konstrukcję, odporną na wibrację oraz zmiany położenia. Jego zaletą jest długi czas eksploatacji, dzięki czemu może być stosowany jako akumulator do pracy cyklicznej. Jest to rozwiązanie droższe od akumulatora AGM.

 zasilanie awaryjne

Awaryjne zasilanie systemów alarmowych

Akumulatory AGM znalazły szerokie zastosowanie w zasilaniu systemów alarmowych. Za tym rozwiązaniem przemawia:

  • odporność na czynniki zewnętrzne,
  • brak konieczności uzupełniania elektrolitu,
  • szczelna budowa
  • możliwość pracy w różnych warunkach.

Często wykorzystuje się je jako akumulatory do alarmu. Systemy alarmowe często potrzebują zasilania zewnętrznego, koniecznego do ich odpowiedniego pracowania.

Dobierając akumulator do alarmu należy zwrócić uwagę na liczbę elementów całego systemu: manipulator, czujki, urządzenia sterujące, zamki itp. Akumulator do alarmu powinien zapewnić urządzeniom pełną moc przez minimum 24 godziny.

Zalety akumulatorów do awaryjnego zasilania

Akumulatory do zasilania awaryjnego są inwestycją, która pozwala uniknąć konsekwencji przerw w dostawie prądu. Jest to ważne w kontekście wykonywanych prac na komputerze, których utracenie może być kosztowne. Awarie w dostawach prądu mogą bowiem spowodować trwałe uszkodzenia dokumentów lub całkowitą ich utratę. Zasilanie awaryjne jest także ważne w aspekcie zabezpieczeń przeciwwłamaniowych, np. alarmów i zabezpieczeń drzwi. Uszkodzenie połączenia energii elektrycznej jest często wykorzystywane przez włamywaczy w celu prostszego, niewykrywalnego dostania się do środka budynku. Odpowiednie zasilanie awaryjne uniemożliwi więc rabunek i inne szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *