Co to jest prąd stały, zmienny i przemienny?

Prąd może przyjmować różne kształty, jednak nie jest to żadna wiedza tajemna. Nie trzeba być ekspertem, by zrozumieć tajemnicze zasady prądu. Czym więc jest prąd stały? Czym on różni się od prądu zmiennego, a także jak wygląda prąd przemienny?. Można to wyjaśnić w kilku prostych słowach.

Co to jest prąd stały?

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że prąd i napięcie zawsze idą w parze. Jednym słowem prąd naśladuje napięcie. Zwykle prąd przepływa przez obwody. Jeśli więc w obwodzie, napięcie będzie się utrzymywało na tym samym poziomie, w obwodzie zaczyna płynąć prąd stały. Jednak co oznacza napięcie na tym samym poziomie?. Otóż, najprościej ująć to w ten sposób. Napięcie jest stałe, jeśli jego wartość, wraz z upływem czasu nie zmienia się. Nie jest więc to istotne, czy minie 5 sekund, 5 minut, czy nawet godzina. Napięcie przepływające przez obwód, o stałej wartości, generuje prąd stały. W ten sposób działają np. zasilacze do laptopów, ładowarki do telefonów czy nawet zwykłe baterie. By nasz laptop czy smartfon zostały naładowane, potrzebują stałego napięcia.

Co to jest prąd zmienny?

Skoro mamy już świadomość, że pewne źródło napięcia stałego, jak np. bateria, generuje przepływ prądu stałego. Jednak możliwe jest zmiana kształtu prądu. Wówczas przy pomocy zwykłej baterii, możemy wytworzyć prąd zmienny. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć całkowicie irracjonalnie. Jak bowiem ze stałego napięcia wygenerować prąd zmienny?. Otóż jest to możliwe. Napięcie to nic innego jak pewna różnica między dwoma punktami. W przypadku wspomnianej baterii te dwa punkty to plus i minut, a różnice mogą dochodzić nawet do 9V, oczywiście w zależności od ogniw baterii. Sprawdźmy to za pomocą zwykłego multimetru, a wynik jaki otrzymamy może nas mocno zaskoczyć. Okazuje się, że zmieniając bieguny baterii, sprawimy, że prąd będzie płynął w drugą stronę. Zmieniając więc polaryzację w obwodzie, zmieniamy także kierunek płynięcia prądu. Możemy to zrobić dowolną ilość razy. To właśnie oznacza, że prąd jest zmienny.

Co to jest prąd przemienny?

Jak już wiemy, zmieniając pozycję baterii zmieniamy kierunek płynięcia prądu. Mogliśmy to zrobić nieskończoną ilość razy, a prąd będzie płynął raz w tym, raz w innym kierunku. W skrócie będzie on płynął przemiennie. Oznacza to, że prąd przemienny, to nic innego jak prąd płynący raz w jednym raz w drugim kierunku. Prąd jest przemienny jeśli jego wartości są raz ujemne raz dodatnie. Jak widać, nie jest to żadna zaawansowana wiedza, a prąd nie powinien mieć już przed nami tajemnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *