Jak wygląda proces tłoczenia płyt winylowych?

Wraz z pojawieniem się płyt kompaktowych tradycyjne winyle nieco straciły na znaczeniu, ale bynajmniej nie zniknęły z rynku zupełnie i wielu artystów wciąż preferuje właśnie ten rodzaj nośnika dla swojej twórczości. Jak obecnie wygląda przygotowanie takiej płyty?

Czym wyróżnia się płyta winylowa?

Winyl, nazywany też płytą gramofonową, to analogowy nośnik dźwięku. Swoją nazwę zawdzięcza polichlorkom winylu, z jakiego najczęściej jest produkowany. Płyta winylowa zazwyczaj jest czarna, choć jak najbardziej możliwe jest wyprodukowanie jej w całkiem innym kolorze, a nawet wykończenie efektami specjalnymi, podnoszącymi atrakcyjność wydania. Płyty winylowe dostępne są w różnych wymiarach, odpowiednich do nagrywania całych albumów, jak i singli oraz maxisingli.

Jaka matryca do płyty winylowej?

Proces tłoczenia winyli wygląda oczywiście inaczej niż w przypadku płyt kompaktowych. Winyl jest analogowy, stąd charakterystyczne rowki na jego powierzchni, bo właśnie na nich zapisany został dźwięk, odtwarzany później dzięki urządzeniom z mechaniczną igłą. W XDiSC korzysta się z dwóch metod nacinania krążków. Pierwszą jest DMM (Direct Metal Mastering), która polega na tym, że na miedzianej płycie specjalnie przygotowana głowica nacina rowek. Druga metoda, Lacquer Acetate, polega na nacięciu rowka w tzw. lakierze czyli miękkim tworzywie. Materiał uzyskany tymi dwoma metodami nazywamy masterem. Z mastera w dalszym procesie produkcji (galwanizacji) uzyskuje się stampery czyli matryce zakładane na prasy winylowe. Różnice między tymi matrycami są praktycznie niezauważalne, nie licząc długości ścieżki dźwiękowej- technologia DMM pozwala zmieścić więcej muzyki na jednej stronie.

Co się dzieje po wytłoczeniu?

Płyty winylowe można wyprodukować w dowolnym nakładzie, w zależności od potrzeb klienta. Można też jeden materiał umieścić na różnych płytach – krążki z muzyką będą dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, prócz tego warto jeszcze przygotować wersje kolekcjonerskie, z efektami specjalnymi. Wytłoczoną płytę umieszcza się w odpowiednio dużej okładce z papieru, kartonu, tworzywa sztucznego, nowoczesnych materiałów eko – na opakowaniach można wydrukować dowolną grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *