Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Kuchnia bez kuchenki mikrofalowej w obecnych czasach praktycznie nie istnieje. Nie tylko jest ona niezwykle praktyczna, ale także pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Możemy w niej szybko rozmrozić dane produkty, a także podgrzać już gotowe. Nie zajmuje ona dużo miejsca, a zapewnia ponadprzeciętną funkcjonalność. Jednak oferta rynkowa kuchenek mikrofalowych jest niezwykle bogata. Jaką  więc kuchenkę mikrofalową kupić?.

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?- pojemność i rozmiar

Jedną z istotniejszych kwestii jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i pojemności. Okazać się może, że większa kuchenka mikrofalowa nie zawsze musi oznaczać lepszy wybór. Jeśli więc nie mamy większej ilości domowników, możemy w ten sposób zaoszczędzić miejsce w kuchni i wykorzystać je do innych celów. Co do pojemności, najczęściej spotkać możemy mikrofalówki w przedziale od 20 do nawet 30 litrów. Zasada jest podobna jak w przypadku rozmiaru. Jeśli przygotowujemy posiłki dla jednej lub dwóch osób, nie potrzeba nam większej pojemności niż 20 litrów. Jednak gdy zamierzamy przygotowywać w mikrofalówce większe porcje mięsa, gotować na parze lub dla większej ilości osób, wybierzmy tą 30 litrową.

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?- moc mikrofali

Moc kuchenki to bez wątpienia jej najważniejszy parametr. To moc mikrofali mówi o efektywności jej działania. Warto wiedzieć, że urządzenie o wysokiej mocy, będzie nagrzewało się znaczniej szybciej, od modelu o słabszych parametrach. Zwykle, w niskim przedziale cenowym, możemy kupić kuchenkę o mocy 700W. Jest to moc wystarczająca do użytku domowego. Jeśli jednak planujemy zakupić urządzenie z wyższej półki, o mocy nawet 1000W lub więcej, musimy się także liczyć z większym wydatkiem.

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?- wnętrze mikrofali

Przed udaniem się do kasy z naszą nową kuchenką mikrofalową, obejrzyjmy dokładnie jej wnętrze. Warto sprawdzić konstrukcję grilla. Można wyróżnić ich dwa rodzaje:

  • grill oparty na spirali grzejnej – jest to grill umiejscowiony w górnej komorze kuchenki mikrofalowej. To także rozwiązanie, często stosowane w tańszych modelach. Jednak ma ono kilka wad. Mianowicie spirala grzejna jest dość trudna w czyszczeniu. Tłuszcz osadzający się na jej skomplikowanym kształcie, sprawia, że trudno do niego dotrzeć i go wyczyścić. W dodatku, kuchenka wyposażona w tą spiralę, nie studzi się szybko, więc wyjmując danie z mikrofali, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.
  • grill kwarcowy – tego rodzaju grill jest umiejscowiony w obudowie kuchenki i przybiera postać dwóch, silnych lamp kwarcowych. Jest to znacznie szybszy model grilla, niż jego spiralny odpowiednik. Zużywa on też mniej energii i łatwiej utrzymać go w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *