Jaki laptop kupić?

Laptopy to w obecnych czasach przysłowiowy „must have”. Większość osób nie wyobraża sobie bez niego życia, szczególnie, że możemy go zabrać w podróże czy wyjazdy służbowe. Jednak przed zakupem, pojawia się w głowach masa pytań. Laptop bowiem laptopowi nie równy i każdy z dostępnych w ofercie danego sklepu będzie się od siebie diametralnie różnił. Bez względu na wszystko, powinniśmy go dopasować do swoich potrzeb. Jednak na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jaki laptop kupić?.

Jaki laptop kupić?- z systemem czy bez

Szeroki wybór laptopów na rynku, sprawia, że decyzja o kupnie właściwego nie jest łatwa. Szukamy laptopa do pracy w podróży? Czy może raczej do gier?. Kiedy już odpowiemy sobie na to pytanie, rozważmy, czy lepiej kupić laptop z zainstalowanym już systemem operacyjnym czy bez. Nie da się ukryć, że większość komputerów przenośnych, przed wystawieniem do sprzedaży, ma już zainstalowany system operacyjny. Jest to świetna opcja, dla początkujących użytkowników. Daje to bowiem gwarancje, że już od pierwszego uruchomienia, laptop będzie działał doskonale. Zobacz jaki laptop do 3000 zł wybrać?

 Jaki laptop kupić?-parametry ekranu i matrycy

Pierwszym istotnym elementem jest rozdzielczość ekranu. Im jest ona większa, tym obraz będzie wyraźniejszy, a barwy ostrzejsze. Zmieści się na nim także większa ilość szczegółów. Zwykle optymalną rozdzielczością stosowaną w laptopach jest 4K lub Full HD. Nawet tańsze modele, posiadają jakość HD, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku aplikacji biurowych i surfowania po Internecie. Kolejną kwestią jest technologia zastosowana w matrycy To od niej zależy, czy głębia barw nas zaskoczy, czy obraz się po prostu wyświetli. Dla grafików idealnie sprawdzą się matryce IPS, jednak dla prac biurowych dobrym rozwiązaniem będzie matryca TN, która ma nieco niższe parametry, jednak jest o wiele tańsza. Ważny jest także rodzaj matrycy. Modele glare zagwarantują nam niesamowicie żywe kolory i głębie czerni, jednak od jej powierzchni będzie odbijało się światło z otoczenia. Matryca matowa z kolei, świetnie pochłania światło, niestety nie zachwyci nas nasyconymi barwami. Trzeci typ matrycy- z powłoką antyrefleksyjną- łączy cechy obu wymienionych matryc.

Jaki laptop kupić?- pamięć RAM

Złota zasada brzmi, im więcej pamięci tym lepiej. To na niej zawarte są informacje o procesach i programach. Od tego zależy też wydajność komputera i jego szybkość. Absolutnym minimum jest więc 4 GB RAM, co zagwarantuje płynną i dość sprawną pracę systemu. 8 GB RAM, przyda się jeśli operujemy dość wymagającymi programami. Niektóre laptopy oferują możliwość samodzielnego rozszerzenia pamięci, przez dodanie do nich specjalnego modułu. Maksymalnie laptopy mogą obsługiwać 64 GB RAM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *