Akumulatory do zasilania awaryjnego – dlaczego warto w nie zainwestować?

Nagła utrata zasilania stanowi szczególne zagrożenie z punktu widzenia pracy w domowym biurze, tzw. home office. Ponadto, nagłe zakłócenia sieci energetycznej są niebezpieczne również ze względu na inteligentną pracę szeregu nowoczesnych budynków. Poznaj akumulatory do zasilania awaryjnego oraz aspekty, które przemawiają za inwestycją w tego rodzaju urządzenia!

Akumulator w zasilaczu awaryjnym UPS

Zasilacz awaryjny UPS (Uninterruptible Power Supply) stanowi zaawansowane urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie energii elektrycznej do odbiorników w sytuacji, w której zanika napięcie w źródle podstawowym. Omawiane rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku odpowiedniego funkcjonowania inteligentnego budynku. Bezpośrednią konsekwencją braku zasilania jest wyłączony alarm, monitoring, oświetlenie bądź ogrzewanie. Potrzeba ciągłego dostępu do prądu jest istotna również ze względu na pracę biurową w tzw. home office. Nagłe zerwanie napięcia skutkuje usunięciem wszystkich niezapisanych danych, co może przynieść ze sobą katastrofalne skutki.

Do składowych zasilacza awaryjnego UPS zalicza się:

  • akumulator do UPS,
  • jednostkę sterującą,
  • falownik.

Jeżeli chodzi o akumulatory do zasilania awaryjnego, w pierwszej kolejności odpowiadają one za czas podtrzymania napięcia w urządzeniu, który może wynosić od 5 minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Akumulator do oświetlenia awaryjnego jest również gwarantem należytej ochrony przeciwprzepięciowej, w przypadku ponadprzeciętnego wahania napięcia w sieci.

Decydując się na odpowiedni egzemplarz, przede wszystkim warto mieć na uwadze pojemność. Od wspomnianego parametru w głównej mierze zależy wydajność całego zasilacza, moc podłączonych do niego urządzeń, a także łączny czas awaryjnego działania. W przypadku modeli UPS, najczęściej stosuje się akumulatory do zasilania awaryjnego oparte o technologię AGM.

W przypadku zasilania awaryjnego, znaczenie ma zarówno akumulator do alarmu, jak również należyty dobór zasobników energii, tworzących wspólnie moduły bateryjne do UPS.

Rodzaje zasilaczy UPS

Na rynku wyróżnia się cztery fundamentalne typy zasilaczy awaryjnych UPS, wyposażonych w akumulator do oświetlenia awaryjnego:

  • online
  • offline
  • line interactive
  • line interactive AVR

Pierwszy typ, czyli online, odznacza się pod przeciętną odpornością na zakłócenia tzw. wejściowego napięcia, jednak kosztem głośnej pracy urządzenia. Zasilacz awaryjny online wiąże się również z domyślnie wbudowanym układem służącym do poprawy współczynnika mocy. Zasilacz UPS offline to z kolei znacznie większa trwałość w połączeniu z prostszym wykonaniem i cichą pracą urządzenia.

Zalety akumulatorów do zasilania awaryjnego

Akumulatory do zasilania awaryjnego warto traktować w kategorii inwestycji, pozwalającej uchronić się przed niebezpieczną utratą danych spowodowanych zerwanym napięciem elektrycznym. Pisząc istotną pracę na laptopie bądź przenosząc pliki z pendrive’a, nagła utrata prądu może również skutkować trwałym uszkodzeniem dokumentu.

Jakościowy akumulator do alarmu to jedno ze skuteczniejszych zabezpieczeń przed włamaniami. Przestępcy wykorzystują możliwość zerwania napięcia, celem dostania się do środka budynku. Zasilanie awaryjne UPS gwarantuje bezpieczeństwo niezależnie od połączenia z ogólną siecią.

Nagły restart telewizora, routera, laptopa bądź komputera stacjonarnego może nieść ze sobą katastrofalne skutki. Z tego względu, akumulator do alarmu oraz innych urządzeń zawarty w zasilaniu awaryjnym UPS stanowi szczególne zabezpieczenie wspomnianych urządzeń przed awarią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *